Çevrimiçi yabancı dil eğitimi ortamlarında öğrenci-öğretmen ve öğrenci-içerik etkileşimlerinin karşılaştırılması
The comparison of student-teacher and student-content interactions in online foreign language education
  1. Tez No: 336532
  2. Yazar: MUSTAFA AKIN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK PEÇENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bilgi teknolojilerine dayalı uzaktan eğitim yöntemiyle yabancı dil eğitimi günümüz eğitim anlayı?ının üzerinde durduğu bir konudur. Ancak bu alanda doğru dil öğretim yöntemlerinin doğru uzaktan eğitim ilkeleriyle beraber değerlendirilmesi verimliliği etkileyen bir konudur. Bu çalı?mada sosyokültürel kuram çerçevesince çevrimiçi yabancı dil eğitimi ortamlarında öğrenci ? içerik ve öğrenci ? öğretmen etkile?imleri konu alınmı?tır. Bu etkile?imlerin seviyelere göre ne boyutta bilginin üretilmesi a?amasında ne ölçüde etkili olduğunun cevaplanması amaçlanmı?tır. Bu amaca yönelik ara?tırmacı tarafından gerçekle?tirilen anket Gazi Üniversitesi Uzaktan Eğitim ?ngilizce Dil Okulunda ba?langıç öncesi seviyedeki, ba?langıç seviyesindeki, orta öncesi seviyedeki, orta seviyedeki ve orta üstü seviyedeki toplam 425 öğrenciye uygulanmı?tır. Elde edilen veriler SPSS 20 programı kullanılarak ili?kisiz örneklemler için ANOVA, ili?kili örneklemler için ANOVA ve T-testi uygulanarak analiz edilmi?tir. Ortaya çıkan bulgular neticesinde, öğrencilerin gerek içerikten gerekse öğretmenden bilginin üretilmesi sürecinde ei?t oranda faydalandıkları, bununla beraber yabancı dil seviyelerinde ki artı?ın içerikten bu süreçte faydalanma oranını arttırdığı görülmü?tür. Tüm seviyelerde ki öğrencilerin öğretmen etkile?iminden ve öğretmen dönütlerinden bilginin üretilmesi sürecinde benzer oranda faydalandıkları görülmü?tür. Bu da, Moore?un ortaya atmı? olduğu etkile?imsel uzaklık kuramında belirtilen programın esnekliği göz önüne alınarak yorumlanmı?tır. Buna göre, üst seviyelerde deği?en öğretmen i?levinin programın esnekliği ve ikili konu?maların etkisi ile öğrenci ? öğretmen etkile?imini bilginin üretilmesi sürecinde gerekli kıldığı görülmü?tür. Öğretmen dönütlerinin de Moore?un ilgili kuramında belirtildiği üzere öğrenci özerkliğini sağlamak adına olumlu katkıda bulunduğunu ve bunun da bilginin üretilmesi sürecinde öğrencilerin faydalandığı bir yardımcı unsur olduğu görülmü?tür. Ancak, etkinlik kuramı çevresince belirtilen aynı etkinliğin farklı güdülerle farklı sonuçlar doğurabileceği varsayımından hareket edildiğinde çevirimiçi ortamlarda yabancı dil eğitimi alan öğrencilerin ne amaçlarla bu eğitimi aldığı ve bilgisayar dolaylı ileti?imin bu sürece ne ölçüde yansıdığı ileriki ara?tırmaların konusu olabilir.
Özet (Çeviri)
Teaching English in distance education programmes based on the information and communication technologies is a hot topic in the world. It is also vital to provide scaffolding to English language learners in distance education so that students can build knowledge via interactions with the teacher and the content. Therefore, this study aims to examine student-content and student-teacher interactions based on sociocultural theory and to identify the effects of these interactions in online English language learning. In order to achieve this aim, a survey prepared by the researcher is conducted to totally 425 participants chosen from starter, elementery, lowerintermediate, intermediate and upper- intermediate levels in Gazi University Distance Education Language School. The data are analyzed via T-test, one-way ANOVA and one-way ANOVA for repeated measures in SPSS 20 programme. Findings suggest that students gain the benefit from both student-content and student-teacher interactions at the same level and that the more advanced the students? levels are, the more benefit they gain from the content. Moreover, students from all levels benefit from student-teacher interaction at the same level because of flexibility, which is mentioned in transactional distance theory, of the distance education programme. In addition, students from all levels benefit from teachers? feedback at the same level due to students? autonomy, which is highlighted in transactional distance theory. In this way, students can use such interactions as scaffolding in learning English. For further studies, the motive of the students mentioned in the activity theory and characteristics of computer-mediated communication can be focused on in learning English online.