Son Buzul Çağı ve Holosen başlangıcında Anadolu Balkan ilişkileri
The relations between Anatolia and Balkans at the beginning of the Last Ice Age and Holocene
  1. Tez No: 336531
  2. Yazar: MURAT KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Üç kıta arasında bir köprü ve aynı zamanda insanların gelip yerleştiği ve çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapan Anadolu coğrafyası, ilk hominidlerin ve özellikle tarımcı köy toplumlarının Balkanlar üzerinden Avrupa?ya yayılımında oldukça önemli bir rol oynamıştır. İnsanlık tarihinin belki de en zorlu süreçlerini yaşadığı son buzul çağında, yani G.Ö. 130.000-10/9000 yılları arasında, özellikle Orta Paleolitik, Erken Üst Paleolitik, Üst Paleolitik, Epi-paleolitik ve Mezolitik ile Neolitik süreçlere tarihlenen çok sayıda yerleşim yeri hem Anadolu hem de Balkanlar coğrafyasında en erken evrelerden beri bilinmektedir. Yine bu zaman aralığına tarihlenen ve söz konusu kronolojik dönemleri karakterize eden materyal kültür öğeleri ile insan adaptasyonları da yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Özellikle Neanderthal insanları, ilk modern insanlar (Anatomik Açıdan Modern İnsanlar) ve ilk tarımcı köy toplumlara ait bu yerleşim yerlerinde ortaya çıkarılan yontmataş materyaller, kemik aletler, birtakım sanatsal ve inançla ilgili olduğu düşünülen öğeler, yerleşim ve yerleşim biçimleri, besin ve beslenme modelleri ve bunlar gibi daha pek çok şey, Anadolu ve Balkanlar coğrafyasının bu süreçlerde birbirinden bağımsız olmadıklarını ve buralarda yaşayan insanların, özellikle Neolitik Çağ?da birtakım ilişkiler içinde bulunduklarını göstermektedir. Sonuç olarak görülmüştür ki, Anadolu ve Balkanlar coğrafyası (özellikle Yunanistan ve Bulgaristan) bu türden farklı insan adaptasyonlarının ve özellikle de Neolitik yaşam şeklinin Batı?ya aktarılmasında oldukça önemli roller oynamışlardır.
Özet (Çeviri)
Anatolia, which is a bridge between three continents and a place where people came and settled and also hosts a large number of civilizations, has played quite significant role in metastasis of the first hominids and especially the agrarian village communities in Europe through the Balkans. In the last Ice Age in which perhaps the most challenging processes of human history was lived, that is to say between 130.000-10/9000 BP years, particularly dating in the processes of Middle Paleolithic, Early Upper Paleolithic, Upper Paleolithic, Epi-Paleolithic, Mesolithic and Neolithic, a large number of settlements have been known in the geographies both Anatolia and Balkans since the earliest stages. Furthermore, the elements of cultural materials, dating in this time period and characterizing the chronological periods, and human adaptations have been introduced within the studies. Especially Neanderthal people, the first modern humans (Anatomically Modern Humans) and chipped stone materials unearthed in these settlements belonging to the first agrarian rural communities, bone tools, a number of items that are thought to be artistic and related to conviction, settlement and settlement forms, food and nutrition models and lots of things like them demonstrate that the geography of Balkans have not been independent from each other and the people having lived in these places were in relations especially during the Neolithic Age. As a result, having been seen that the geographies of Anatolia and Balkans (Greece and Bulgaria in particular) have played very important roles in transmission of such different human adaptations and especially Neolithic way of life into the West.