Çorlu şehrinin beşeri ve iktisadi coğrafya açısından incelenmesi
An investigation of Çorlu city with regards to human and economic geography
  1. Tez No: 336557
  2. Yazar: MUSTAFA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET AKOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde şehrin kurulması ve gelişmesini destekleyen fiziki şartlar ele alınmıştır. Bunlar arasında en önemli olanı yer altı suyunun varlığıdır. Suyun varlığı 80?li yılardan sonra sanayinin burayı seçmesinde en önemli fiziki faktör olmuştur. İkinci bölümde şehrin tarihi ele alınmıştır. Çorlu, eskiden ?Via Military? günümüzde ise D100 karayolu olarak bilinen yolun üzerinde bulunması şehrin gelişiminde önemli bir faktördür. Şehir Bizans döneminde İstanbul için bir ön kale görevindeyken Osmanlı döneminde eski başkent Edirne ile İstanbul arasında önemli bir ikmal noktasıydı. Üçüncü bölümde şehrin nüfus özelliklerine değinilmiştir. Bulunduğu coğrafi konum itibariyle işlek bir yerde yer alması hareketli bir nüfusa sebep olmuştur. Balkan savaşlarında gelen göçmenlerle nüfusu artarken İkinci Dünya Savaşı yıllarında nüfus miktarı azalmıştır. Fakat Çorlu?nun nüfusu için kırılma noktası 1980?li yıllarda sanayi kuruluşlarının bölgeye gelmesiyle olmuştur. Dördüncü bolümde yerleşme özellikleri dikkate alınıp, Çorlu?nun şehir planı, cadde ve sokak sistemleri, mahalleri gibi konular ele alınmıştır. Buna göre Çorlu?da düzenli, tek tip bir şehir ve cadde planından söz etmek mümkün değildir. Beşinci bölümde mekâna şehir kimliğini kazandıran fonksiyonlar ele alınmıştır. Bunlar arasında tartışmasız en önemli fonksiyonu sanayi fonksiyonudur. Sanayi fonksiyonu nüfusu kendine çekmiş ve böylece, ticaret, eğitim, sağlık vb. fonksiyonların oluşumu sağlamıştır. Son bölümde ise şehrin gelecekteki durumu ve olası avantaj ve dezavantajları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
My thesis is made up of five chapters. In the first chapter, physical conditions supporting the establishment and development of the city have been studied. Among these conditions, the most significant one is the existence of groundwater. After 1980s, the existence of this water has been the most important physical factor for the development of industry in this region. In the second chapter, the city history has been examined. Being on the ''Via Military'' at past and today on the D100 high way is another factor for the development of city. While Çorlu was a front castle to Istanbul during the Byzantium period, it used to be the supply point between the old capital Edirne and Istanbul in the Ottoman period. As to the third chapter, general features of population have been studied. Being on a running location due to its geographical position gives Çorlu a moving population. As the population increased with the arrival of immigrants from Balkan Wars, it decreased in The Second World War. However, the breaking point for the Çorlu population took place with the industrial institutions coming in 1980s. In the fourth chapter, settlement features have been assessed and some issues have been examined such as city plan, road and street systems and districts of Çorlu. In the light of this assessment, there is no well-ordered and one-type city and road plan in Çorlu. In the fifth chapter, functions giving a city identity to a place have been evaluated. Among these, there is no doubt the most important function is industrial function. Because, industrial function has attracted a population and accordingly functions of trade, education and health have been obtained. As to the last chapter, an examination has been done for the status of city in future and probable advantages and disadvantages.