Kariyer gelişiminde entelektüel sermayenin önemi: Çağrı merkezi çalışanlarına yönelik bir araştırma
The importance of intellectual capital on career planning: The case via call center employees
- Tez No: 336558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİLK TUNÇ BOZBURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında entelektüel sermayenin beşeri sermaye unsuru üzerine odaklanılmış ve kariyer gelişimi sürecinde beşeri sermayeye yapılan yatırım geçmişteki literatürden farklı olarak daha sübjektif olarak çalışanın algısı üzerinden ölçülmeye çalışılmıştır. Detaylı kaynak taramasından sonra çağrı merkezi çalışanları üzerine 2012 yılında Türkiye'de anket çalışması yürütülmüştür. Anket çalışması, istatistiki açıdan yeterli ve güvenilir bulunmakla birlikte, genel olarak ortalamada çalışanların hem kendi performansları, hem çalıştıkları kurumun kariyer planlaması vb. yetkinlikleri konusunda memnuniyetlerinin tahmin edilenden yüksek olduğu görülmüştür. Bunun yanında, çağrı merkezi çalışanlarının özellikle çalışma süreleri ve yaşlarına göre kariyer planlaması algılarının kendi aralarında farklılaştığı görülmüştür. Bu çalışmanın literatüre en önemli katkısı, geçmiş çalışmalardan farklı olarak kariyer planlaması üzerine beşeri sermayenin çalışanın gözünden nasıl algılandığının analizi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work of thesis, the human capital component of intellectual capital has been investigated and a more subjective analysis of the career development process and the human capital investments regarding the career development have been carried out with respect to the perceptions of the labor force. After the detailed literature review has been carried out, a questionnaire analysis about the call center workers and their perceptions about career development have been managed in Turkey in 2012. The questionnaire analysis has been found statistically reliable and valid with respect to the factor analysis. Moreover, the perceived satisfaction of the call centers about career development process and applications have been found out as higher than it has been estimated. Besides those, it is found out that the perceptions of the call center workers about the career development options provided by the institution they work for have been perceived differently based on the age and the work duration of the participants of the questionnaire. The most important contribution of this work has been the subjective analysis of the perceptions of the work force about the career development and human capital investments, although the previous literature has focused on a more objective analysis of the methods to measure the intellectual capital and its components.