Deneysel koledok kanal tıkanıklığı sonrası oluşan bakteriyel translokasyon üzerine taurodeoksikolik asit ve moksifloksasinin etkisi
Effect of tauroursodeoxycholic acid and moxifloxacin on bacterial translocation after experimental bile duct obstruction
- Tez No: 336572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Safra asitlerinin geleneksel ve asıl işlevleri yağ ve yağda çözünen vitaminlerin emiliminde yardımcı olmaktır. Ancak son yıllarda yapılan çalşmalarda safra asitlerinin başka fonksiyonlarının olduğu da gösterilmiştir. FXR ve TGR5 resöptörlerinin bulunmasıyla safra asitlerinin parakrin ve endokrin rolleri belirgin hale geldi. Safra asitleri ile ilişkili bu reseptörlerin epitelyal hemostazda, transportta ve bağırsak bariyer fonksiyonunda önemli bir sinyal molekülü oldukları gösterildi. BT, intestinal lümendeki canlı bakteri ve/veya bakteri ürünlerinin bağırsak bariyerini aşarak lenf düğümleri, karaciğer, dalak gibi doku ve kan dolaşımına geçtiği durum olarak tanımlanır. Güncel araştırmalar sonucunda, TS?de immünolojik, biyolojik, mekanik ve biyokimyasal bir çok faktöre bağlı olarak bağırsak bariyer fonksiyon bozukluğunun ortaya çıktığı ve BT oluştuğu gösterilmiştir. UDCA ve onun taurin konjugatı olan TUDCA?nın bazı deneysel çalışmalarda BT?ye karşı koruyucu etkisi olduğu gösterilmiştir. MXN, aerob ve anaerob geniş etkinliğe sahiptir. GİS hücrelerine penetrasyonu ve GİS hücrelerinde birikimi iyidir. Bu deneysel çalışmada MXN ve TUDCA?nın TS?de BT üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Her biri 8?er rattan oluşan toplam 5 grup planlandı. Sham grubundaki ratların koledokları bağlanmadı. Diğer dört grubun koledokları bağlanarak deneysel TS oluşturuldu. Kontrol grubuna etken madde verilmezken, diğer üç gruba sırasıyla TUDCA, MXN ve TUDCA ile birlikte MXN verildi. Deneyin 10. gününde gruplar sakrifiye edilerek kan ve doku kültürleri alındı. KCFT`ye bakıldı. İleal doku örnekleri histopatolojik olarak incelendi. Sonuçta TUDCA ve MXN?nin KCFT üzerinde etkileri görülmezken, histopatolojik parametreler üzerinde olumlu ekilerinin olduğu saptandı. TUDCA?nın BT üzerine anlamlı etkisi bulunmadı. MXN?nin BT?yi engellediği gösterildi. Her iki ajanın birlikte uygulanması durumunda da BT üzerinde oluşan olumlu etki MXN?nin etkinliği olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The main and the traditional functions of bile acids are to help the absorption of fats and fat-soluble vitamins. However, in recent researches, it has been also shown that bile acids have some other functions. After being discovered of receptor FXR and TGR5, paracrine and endocrine roles of bile acids have become apparent. It has been shown that these receptors which are associated with the bile acids are an important signal molecule in epithelial hemostasis, transport and the intestinal barrier function. It is defined as the status which bacterial translocation, live bacteria and/or bacterial products in intestinal lumen crosses the intestinal barrier and passes lymph nodes, liver, spleen tissues and bloodstream. As a result of recent research, it has been shown to occur bacterial translocation and intestinal barrier dysfunction depending on a number of immunological, biological, mechanical and biochemical factors in obstructive jaundice. Some experimental studies demonstrated that UDCA and its taurine conjugate TUDCA have a protective effect against the bacterial translocation. MXN have a broad efficiency against aerobic and anaerobic microorganisms. Its penetration and accumulation in digestive system cells are good. In this experimental study, it has been aimed to evaluate the effect of MXN and TUDCA on bacterial translocation in obstructive jaundice. It has been planned for a total of 5 groups, each consists of 8 rats. The main hepatic ducts of rats in Sham group were not connected. It was created experimental obstructive jaundice by connecting the the main hepatic ducts of the other four groups. While the control group was not given the active substance, the other three groups were given respectively TUDCA, MXN and TUDCA with MXN. 10th day of experiment, groups were sacrificed and their blood and tissue cultures were obtained. Liver function tests were examined. Ileal tissue samples were histopathologically evaluated. Consequently, while it was not observed any effects of TUDCA and MXN on liver function tests, it was found that they have positive effects on histopathological parameters. There was no significant effect of TUDCA on bacterial translocation. But, it was shown that MXN inhibits bacterial translocation. In case of co-administration of these two agents, it was evaluated as efficiency of MXN which was a positive impact on bacterial translocation.