Şizofreni hastalarında travma ve disosiyatif belirtiler
Trauma history and dissociative symptoms in schizophrenic inpatients
  1. Tez No: 336593
  2. Yazar: ÖMER ESENKAYA
  3. Danışmanlar: UZMAN ŞAHAP ERKOÇ, UZMAN CELAL ÇALIKUŞU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yatarak tedavi gören şizofreni hastalarında travma öyküsünün ve ek tanı olarak disosiyatif semptomların şiddetinin şizofreni hastalığının seyri üzerindeki etkinliğini araştırmaktır.Yöntem: Çalışmaya Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde akut psikiyatri servislerinde yatarak tedavi gören, şizofreni tanısı almış 80 hasta alınmıştır. Hastalara sosyodemografik veri formu, SCID I, Travmatik Yaşantılar Ölçeği (TECH), Disosiyatif Semptomları Tarama Ölçeği (DES), Disosiyatif Bozukluklar Tanı Görüşme Çizelgesi (DDIS) uygulanması planlanmıştır.Bulgular: Çalışmamızda hastaların 39'unun (%48,8) çocukluk ya da erişkinlik döneminde en az bir defa travmaya maruz kaldığı tespit edildi. Kadınların %50'si ile erkeklerin %47,8'inde travmatik yaşantı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to analyze the effect of trauma history and the intensity of comorbid dissociative symptoms in the course of schizophrenia in schizophrenic inpatients.Method: 80 inpatients diagnosed with schizophrenia and being treated in acute psychiatry clinics at Bakırköy Mental Health Research and Education on Psychiatry and neurosciense Hospital were included in this research. Sociodemographic Data Form, Traumatic Experiences Check List (T.E.C), Dissociative Experiences Scale (DES), Dissociative Disorder Interview Schedule (DDIS) were planned to be performed.Findings: 39 of the patients (48.8%) were found to be exposed to trauma at least once in their childhood or adulthood in our studies. 50% of the women and 47.8% of the men were subjected to trauma.