Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Uygulama Ve Araştırma Hastanesinde afet planı eğitim çalışması
Afyon University, Ahmet Necdet Sezer, Application and Research Hospital disaster planning education study
- Tez No: 336632
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE NUR USER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Afetler son yıllarda sayıca artarak tüm insanlık üzerinde olumsuz etkiler bırakmaya devam etmiştir. Afete yanıt sistematize edilerek, afetin vereceği zararın en aza indirilmesi için tüm dünyada çalışmalar hızla devam etmektedir.HOYS belli kurallar çerçevesinde olan kolay, herkesce anlaşılabilen ve tüm hastanelere uyarlanabilen bir sistem olarak kabul görmüştür. HOYS dahilinde yapılan HAP da ülkemize uyarlanarak yapılmaya başlanmıştır. Ülkemizde afet riski açısından depremler, su baskınları, trafik kazaları ilk sıralardadır. Ülke genelinde planlama yapılırken özellikle bu tür afetlere geniş yer verilmelidir. Afyonkarahisar İli için yapılan risk analizinde sırasıyla trafik kazaları, su baskınları ve depremler en yüksek risklerdir. Kurumumuz için de yapılması gereken HAP bu konulara odaklanmalıdır.2006 yılında Ersel ve arkadaşlarının yaptığı çalışmada hastanelerin %20'sinin risk analizi yaptığı görülmüştür. Oysa ki HAP yapılırken risk analizine göre öncelikler belirlenmeli ve sistem en yüksek riskden düşük riske doğru hazırlanmalıdr.Yaptığımız tezde HAP oluşturulmasına yönelik eğitim çalışması yapılmış, eğitim öncesi ve sonrası anketlerle bilgi düzeyi değerlendirilmiştir. HAP eğitiminden bir buçuk yıl sonra tekrar aynı anket uygulanarak bilgilerin kalıcı olup olmadığı değerlendirilmiştir.Eğitim sonunda üniversite ve yüksekokul mezunlarının daha başarılı olduğu ancak tekrar edilmeyen bilgilerin unutulduğu saptanmıştır. Eğitim ve tatbikatların yapılıp, düzenli tekrarlanması, kurumun afet planını tam uygulayabilmesi için şarttır. Aynı zamanda göreve yeni başlayan hastane personeli için de tekrarlamak şarttır.Sonuç olarak HAP yapılması belli aralıklarla güncellenmesi ve tatbikatlarla personelin benimsemesini sağlanması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Recently, disasters keep on giving negative effects by rising in number. By systematizing response to disaster, to minimize the harm after disasters, studies are being done rapidly all around the world.HEICS is accepted as a system which is within the framework of certain rules, easy, understood by everyone and realigned to all hospitals.Hospital Disaster Plain which is done within HEICS started to be used by realigning to our country. In our country, in terms of disaster risk, earthquakes, water floods, traffic accidents are in the front rank. Throughout the country, while planning, such kind of disasters must be given broad place. In the risk analysis for Afyonkarahisar, traffic accidents, water floods and earthquakes are the most risky ones in order of seniority. Hospital Disaster Plain which needs to be done for our hospital must focus on these topics.In 2006, according to Hospital Disaster Plan and his friends? research, 20 percent of hospitals have done risk analysis. However, while doing Hospital Disaster Plan priorities must be determined and the system must be set up from the high risk to the low risk according to the risk analysis.In our research, education is done; information level is evaluated by surveys before and after the education. One and a half year after the Hospital Disaster Plan education, by applying the same survey, information is evaluated by means of stability.At the end of the education it is stated that university and college graduates are more successful however unrepeated information is forgotten. It is appropriate that education and practices are done, repeated systematically and applying the same procedure to the new coming personnel for the institution?s applying their disaster plan.In conclusion, it is necessary that Hospital Disaster Plan is done, updated systematically and personnel?s adopting the Hospital Disaster Plan by education and practices.