Obez ve obez olmayan polikistik over sendromlu hastalarda plazma total L-karnitin düzeyi
Plasma total L-carnitine levels in obese and nonobese patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 336648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: L-karnitin, insülin direncini düzeltmedeki etkisi yakın zamanda gösterilmiş, vucudun değerli bir bileşiğidir. Literatürdeki obez olmayan PKOS'lu hastalardaki yapılmış tek çalışmada L-karnitinin plazma düzeyleri düşük saptanmıştır. Bu çalışma ile hem obez hemde obez olmayan PKOS'lu olgularda plazma total L-karnitin düzeylerinin tespiti ve obeziteyle olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışma 26'sı obez, 34'ü obez olmayan 60 PKOS hastası ile yaş uyumlu 28 obez olmayan ve PKOS bulguları taşımayan sağlıklı gönüllü ile yapılmıştır. Bütün olguların menstrüasyonunun 2-5. günlerinde alınan serum örneklerinden, açlık kan şekeri, açlık insülin, FSH, LH, estradiol, prolaktin, TSH, total testosteron, 17 OH progesteron, DHEAS ve L-karnitin düzeylerinin ölçümleri yapılmıştır.Bulgular: Hem obez hem de obez olmayan PKOS'lu olgularda serum L-karnitin düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptanmıştır. Ek olarak vücut kitle indeksi ve HOMA indeksiyle L-karnitin düzeyleri arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Ayrıca obezitenin PKOS'lu hastalarda insülin direnci oranlarını oldukça arttırdığı görünmektedir.Sonuç: Obez olsun yada olmasın PKOS'lu hastalarda plazma L-karnitin düzeylerinin sağlıklı bireylere göre anlamlı oranda daha düşük saptanmasına ilaveten, insülin direnci ile L-karnitin düzeyleri arasındaki negatif ilişki, bu sendromun tedavisinde L-karnitin takviyesinin etkisinin araştırılması hususunda yapılacak geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: L-carnitine is a valuable body compound of which the effect on fixing insulin resistancy has shown recently. In an only study performed on non-obese PCOS patients, L-carnitine plasma levels were determined as low. This study it is aimed to determine plasma total L-carnitine levels and to research its relationship with obesity in both obese PCOS patients and non-obese PCOS patients.Materials and Methods: The study was performed with 60 PCOS patients, 26 of which were obeses and other 34 of which were not obese, and with 28 healthy volunteers who were not neither obese nor PCOS. Fasting blood glucose, fasting insulin, FSH, LH, estradiol, prolactin, TSH, total testosteron, 17 OH progesteron, DHEAS and L-carnitine levels were measured by using serum samples taken at 2-5th days of mensturations of all the cases.Results: In the PCOS patients both with obesity and without obesity, serum L-carnitine levels were found significantly lower when compared to control group. In addition body mass index and HOMA index were found to have negative correlation with L-carnitine levels. Besides, it was suggested that obesity increased the ratio of insulin resistancy in PCOS patients.Conclusion: In addition to the determination of lower plasma L-carnitine levels in PCOS patients both with obesity and without obesity, when compared to healty individuals, negative correlation between L-carnitine levels and insulin resistancy showed a requirement for more extensive studies to determine the effects of L-carnitine addition in the treatment of this syndrome.