Humerus başı kistik değişikliklerinin MR görüntüleme ile değerlendirilmesi
MR imaging evaluation of cystic changes in the humeral head
  1. Tez No: 336650
  2. Yazar: FATİH ATA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Rutin Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkiklerinde, rotator kaf tendonlarındaki bulgular ile humerus başı tendon yapışma yerlerindeki kistik değişiklikler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Rutin protokol ile omuz MRG tetkiki uygulanmış hastalardan, rastgele gruplar halinde seçilen, yaşları 18-83 arasında değişen ve yaş ortalaması 52±13.3 olan, 200 hasta, aynı ünitede, PACS sistemi üzerinden, iş istasyonlarında tekrar değerlendirildi. Rotator kaf tendonlarındaki radyolojik bulgular ve humerus başındaki kistik değişiklikler kaydedildi. Kistlerin varlığı, tek ya da multipl olmaları, en büyük kistin boyutu kaydedildi. Akromiohumeral mesafe ve korakohumeral mesafe ölçümü yapıldı. İstatiksel analizlerde SPSS 17.0 paket programı kullanılarak, tanımlayıcı istatistikler, ki kare ve t testi uygulandı. Analiz sonucunda p değeri 0.05'in altında olduğunda istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.Bulgular: Tendonlarda en sık patoloji supraspinatus tendonunda, en fazla kist ise büyük tüberkülum posteriorunda izlendi. Rotator tendonlarda patolojik bulgusu olan, büyük tüberkülum anterioru ve küçük tüberkülumda kist olan hastalar, olmayan hastalara nispetle ileri yaşta saptandı (p0.05). Büyük tüberkülum posteriorunda kist olan ve olmayan hastalar arasında yaş ortalaması ya da tendon patolojileri bulguları arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Küçük tüberkülumda kist olan hastaların, korakohumeral mesafe ölçümlerinin sıklıkla 10 mm'nin altında olduğu ve kist olmayan hastalara göre ortalama korakohumeral mesafe değerlerinin düşük çıktığı dikkati çekmiştir (p0.05).Sonuç: Çalışmamızda büyük tüberkülum posteriorunda kistlerin daha sık izlendiği ve yaş ya da rotator tendon patolojileri ile belirgin bir ilişki göstermediği sonucu ortaya çıkmıştır. Diğer taraftan ileri yaş ile birlikte büyük tüberkülum anterioru ve küçük tüberkülumda kist varlığı ile tendonlarda patolojik bulgu olması ihtimalinin arttığı sonucuna varılmıştır. Anteriorda kist olan hastaların hiçbirinin normal supraspinatus tendonuna sahip olmaması nedeniyle anterior kistler ile tendon patolojileri arasında ilişki olabileceği düşünülebilir. Korakohumeral mesafenin azaldığı olgularda küçük tüberkülumda kist görülme olasılığının arttığı, humerus başı kistleri ile akromiohumeral mesafe arasında ise herhangi bir ilişki olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to assess the association between rotator cuff tendon disorders and the presence of cystic changes at the tendon insertion sites of the humeral head tendon, in routine magnetic resonance imaging (MRI).Materials and Methods: Among patients whose shoulders were examined, using MRI, as a routine protocol, 200 were selected at random (mean age: 52 ± 13.3; range: 18-83), and were reassessed using the PACS system. Radiological findings of the rotator cuff tendons and humeral head cystic changes were recorded. The presence of cysts, their being single or multiple and the size of the largest cyst were also recorded. Coracohumeral and acromiohumeral distances were measured. Using SPSS 17.0 statistical package program; descriptive statistics, chi-square and t tests were performed. P-value less than 0.05 was set as statistically significant.Results: The most frequent pathology of the tendons was observed in the supraspinatus tendon and cysts were observed most frequently in the posterior greater tuberosity. Patients with pathologic findings in the rotator tendons and with cysts in the anterior greater tuberosity and lesser tuberosity were older as compared to those without any pathologic findings (p0.05). The mean age and the number of pathologic tendon findings did not vary between patients with and without a cyst in the posterior greater tuberosity (p>0.05). Of note, the mean coracohumeral distance was usually less than 10 mm and was shorter in patients with a cyst in the lesser tuberosity than in those without a cyst (p0.05).Conclusion: As a conclusion, we found that cysts are most frequently observed in the posterior greater tuberosity and that this was not significantly correlated with either age or rotator cuff disorders. Additionally, we found that lesser tuberosity and anterior greater tuberosity cysts and tendon disorders are more frequently observed in patients of advanced age. Since none of the patients with an anterior cyst had a normal supraspinatus tendon, a relationship between anterior cysts and tendon disorders may exist. We also found that, lesser tuberosity cysts are observed more frequently in cases with shorter coracohumeral distance and that there is no relationship between the acromiohumeral distance and the presence of humeral head cysts.