Manisa ilinde sağlıklı bireylerde normal hemogram değerleri
- Tez No: 336672
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ERGENE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Çalışmaya Manisa ilinde en az bir yıldır yaşayan, gebe olmayan, bilinen hastalığı olmayan, fizik muayene ve öyküde patolojik bulgu saptanmayan, son 15 gün içinde ilaç kullanımı olmayan, kendisinde ve 1. derece yakınlarında kan hastalığı olmadığını belirten, 18-70 yaş arası sağlıklı erişkin gönüllü, 813?ü kadın ve 562?si erkek olmak üzere toplamda 1375 kişi alındı. Çalışmaya katılanların her biri için hemogram ve B12, folik asit, ferritin değerleri çalışıldı. B12, folik asit ve/veya ferritin değerlerindeki düşüklüğün toplumlarda en sık saptanan anemi nedenlerinden olmasına sebebiyle, bu değerleri düşük olan bireyleri dışlanarak geriye kalan 363?ü kadın ve 351?i erkek olmak üzere 714 kişinin hemogram değerleri incelendi. 18-70 yaş arası erkeklerin hemogram değerleri incelendiğinde; Ortalama RBC; 5,02±0,408x1012/L, Hb;15,39 ±1,067gr/dl, Hct(%) 44,69 ±3,2, PLT; 232,7±47,86 x109/L, PCT (%); 0,223 ±0,0442, MCV; 89,1±4,88 fl, MCH; 30,7±1,95pg, MCHC; 34,4 ±1,06gr/dl, RDW; 13,15± 0,907fl, WBC; 7,794 ±1,723x109/L, nötrofil yüzdesi; 58,6 ±10,15, lenfosit yüzdesi; 30,4 ±7,15, monosit yüzdesi; 7,86 ±4,96, eozinofil yüzdesi; 2,5±1,73, bazofil yüzdesi; 0,8±2,49 olarak bulundu. 18-70 yaş arası kadınların hemogram değerleri incelendiğinde ise, ortalama RBC; 4,41 ±0,3689 x1012/L, Hb; 13,26 ±1,068 gr/dl, Hct (%); 38,82 ±3,08, PLT; 254 ±56,12 x109/L, PCT (%); 0,244 ±0,0488, MCV; 88,2 ± 4,92 fl, MCH; 30,1 ±1,972 pg, MCHC; 34,1 ±0,921 gr/dl, RDW; 13,41 ±1,778 fl, WBC; 7,765 ±1,889 x109/L, lenfosit yüzdesi; 30,10 ±7,137, monosit yüzdesi; 7,0 ±3,70, nötrofil yüzdesi; 60,3 ±8,917, eozinofil yüzdesi; 1,99 ±1,918, bazofil yüzdesi; 0,7 ±1,33 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In our study 1375 healty adults examined who had been living in Manisa at least one year. 562 of the subjects were male and 813 were female and the age of subjects range between 18-70. The subjects that enrolled the study had normal physical examination and had no pathological findings in the history, also they were without medication in last 15 days. We did not include the subjects who?s first degree relatives has blood related disease and pregnant womens. Hemogram B12, folic acid and ferritin levels examined for each the study participants. The subjects who had low B12, folic acid and ferritin levels excluded from the study. Consequently we examined 714 subject?s (363 were female and 351 were male) hemogram values. For males (age between 18 and 70) hematological mean values were the following: RBC: 5,02±0,408 x 1012/L, Hb: 15,39±1,06 gr/dl, Hct(%) 44,69±3,2, PLT: 232,7±47,86 x109/L, PCT (%): 0,223±0,0442, MCV: 89,1±4,88 fl, MCH: 30,7±1,95 pg, MCHC: 34,4±1,06gr/dl, RDW: 13,15±0,907fl, WBC: 7,794±1,723x109/L, neutrophil ratio: 58,6±10,15, lymphocyte ratio: 30,4±7,15, monocyte ratio: 7,86±4,96, eosinophil ratio: 2,5±1,73, basophil ratio: 0,8±2,49. The same values for females (age between 18 and 70) were: RBC: 4,41±0,3689 x1012/L, Hb: 13,26±1,068 gr/dl, Hct (%): 38,82±3,08, PLT: 254±56,12 x109/L, PCT (%): 0,244±0,0488, MCV: 88,2±4,92 fl, MCH: 30,1±1,972 pg, MCHC: 34,1±0,92 gr/dl, RDW: 13,41±1,77 fl, WBC: 7,765±1,889 x109/L, lymphocyte ratio: 30,10±7,137, monocyte ratio: 7,0±3,70, neutrophil ratio: 60,3±8,91, eosinophil ratio: 1,99±1,91, basophil ratio: 0,7±1,33. The PLT, PCT, RDW values and the neutrophil ratio were significantly higher in females.