Esansiyel hipertansiyon nedeni ile izlemde olan obez, fazla kilolu ve normal kilolu 18 yaş altı hastaların retrospektif değerlendirilmesi
A retrospective analysis of obese, overweight and normal weight patients below 18 years old diagnosed with essential hypertension
  1. Tez No: 336671
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA BUYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Esansiyel hipertansiyon nedeniyle izlemde olan obez, fazla kilolu ve normal kilolu 18 yaş altı hastaların retrospektif değerlendirilmesi Çocuklukta ve ergenlikteki hipertansiyon (HT) prevalansı artmakta olup bu artış sekonder değil primer HT lehinedir. Bu durumdan tüm yaş gruplarında olduğu gibi çocukluk çağında da artış gösteren obezite sorumlu tutulmaktadır. Çalışmamızda çocukluk çağı esansiyel HT olan hastaların ilk başvurusundaki hedef organ hasarı ile en yakından ilişkili belirteçlerin saptanması, yaşam içi kan basıncı ölçümü (ABPM)?nün hangi parametreleri ile bu belirteçlerin ilişkili olduğunun bulunması ile esansiyel HT?nin erken tanısında en önemli faktörlerin vurgulanması amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Polikliniğine HT ön tanısı ile Ocak 2008-Ocak 2013 tarihleri arasında başvuran 200 hasta retrospektif olarak çalışmaya alınmıştır. İkinci bir hastalığı olan, sekonder HT tanısı alan ve antihipertansif tedavi almakta olan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır. Hastaların sosyodemografik özellikleri, ailede HT öyküsü, başvuru esnasındaki laboratuar bulguları, ABPM verileri, hedef organ hasarı açısından yapılan ileri incelemelerden elde edilen veriler değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmaya alınan hastalar klinik kan basıncı ve ABPM ölçümleri ile değerlendirildiğinde 180 hasta yüksek kan basıncı (YKB) ve 20 hasta normal kan basıncı (NKB) grubu olarak tanımlanmıştır. Yüksek kan basıncı hasta grubu da beyaz önlük etkisi (BÖE), prehipertansiyon (PreHT) ve hipertansiyon (HT) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Yüksek kan basıncı grubu vücut kitle indeksine göre normal kilolu (NK) ve fazla kilolu+obez (FK+Obez) grup olarak da ayrılarak karşılaştırılmıştır. Obezitenin YKB grubunda NKB grubuna göre anlamlı oranda yüksek olduğu ve vücut kitle indeksinin artışı ile KB artışı arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Yaşam içi kan basıncı ölçümü sonuçları değerlendirildiğinde ABPM?nin birçok parametresi ile laboratuar bulguları (ürik asit, lipit profili, AST, ALT, hemoglobin, aldosteron, 24 saatlik idrarda proteinüri, mikroalbuminüri) arasında anlamlı korelasyon olduğu saptanmıştır. Gece düşüşü olmaması durumunun FK+Obez olan YKB hasta grubunda NK olan YKB grubuna göre anlamlı yüksek oldugu bulunmuştur. Prehipertansiyon ve BÖE hasta gruplarında da hedef organ hasarı olabildiği gösterilmiştir. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar literatür verileri ile uyum göstermekte olup çocukluk çağı HT?nin gelişiminde fazla kilo ve obezitenin önemli rolü olduğunu, HT?un erken tanı ve tedavisinde hemoglobin, beyaz küre, platelet, ürik asit, lipit profili, aldosteron, kortizol, 24 saatlik idrarda proteinüri ve mikroalbuminüri gibi laboratuar parametrelerinin izleminin ABPM kontrolleri eşliğinde gerekli olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
A retrospective analysis of obese, overweight and normal weight patients below 18 years old diagnosed with essential hypertension There has been an increase in prevalence of hypertension (HT) in pediatric age group which favors primary HT over secondary HT. Obesity is held responsible for this increase as in all age groups. In this study, we like to point out the important factors in early diagnosis of essential HT, to figure out the markers most related with end organ damage identified during the first assessment of the patients and to identify which parameters of the ABPM related with those markers mentioned above. Two hundred patients who had been initially diagnosed with HT between January of 2008 and 2013 are retrospectively induced in this study. Patients with secondary diseases, patients diagnosed as secondary HT and patients who are being treated with antihypertensive treatment is excluded from this study. Social and demographic data, family history of HT, laboratory results at the time of first assessment, ABPM data and further inspection of end organ damage were all considered in this study. One hundred and eighty patients identified as high blood pressure (HBP) and 20 patients identified with normal blood pressure (NBP) when the results of this study evaluated. Patient group with HBP further grouped as; white coat effect (WCE), prehypertension (PreHT) and HT. High blood pressure group also grouped and compared as; normal weight, overweight and obese evaluated from their respective body mass indices. We find that; increase in body mass index is associated significantly with HT and obesity is significantly increased in HBP group compared to NBP group. When evaluated laboratory results (uric acid, lipid profile, AST, ALT, hemoglobin, aldosterone, proteinuria in 24 hours urine and microalbuminuria); some of ABPM parameters are found significantly correlated with above laboratory results. Non-dipping condition is found significantly higher in obese and overweight patients than normal weight patients in HBP group. End organ damage probability is shown in PreHT and WCE group. The results of our study corresponds with the current literature on this subject and shows that there is an important relationship between HT and obesity or being overweight as laboratory results of hemoglobin, WBC, platelet, uric acid, lipid profile, aldosterone, cortisol, proteinuria in 24 hours urine and microalbuminuria must be evaluated with ABPM results for early diagnosis and treatment of HT.