Yüksek yağlı diyetle beslenen farelerde omega 3 yağ asitlerinin adipoz dokuda termojeneze ve metabolik parametrelere etkisi
Effect of omega 3 fatty acids on thermogenesis and metabolic parameters in adipose tissue in mice fed with a high-fat diet
- Tez No: 952128
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL YILDIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Obezite, enerji dengesizliği nedeniyle aşırı yağ birikimiyle karakterize bir metabolik bozukluktur. Bu çalışma, sütten kesim sonrası yüksek yağlı diyetle beslenen fare modelinde, diyete eş zamanlı olarak ilave edilen omega-3 (n-3) yağ asitlerinin, vücut ağırlığı, biyokimyasal parametreler ile adipoz dokunun termojenik gen ekspresyonu ve histolojik özellikleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Şubat–Haziran 2023 tarihleri arasında yürütülen araştırmada Gazi Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Yetiştirme ve Deneysel Araştırmalar Merkezi'nden temin edilen 3 haftalık C57BL/6 cinsi 25 adet erkek fare kullanılmıştır. Bir haftalık adaptasyon sürecinin ardından fareler standart diyetle beslenen kontrol grubu (%7,7 yağ) (n=7) ile yüksek yağlı diyet (%45 yağ) (n=6) ve farklı oranlarda (%1,2 ve %2,4) n-3 yağ asitleri ile zenginleştirilmiş yüksek yağlı (%45 yağ) (n=6, n=6) diyet alan deney grupları olmak üzere rastgele dört gruba ayrılmışlardır. Tüm gruplar 12 hafta boyunca ad libitum beslenmiş; bu süre boyunca yem tüketimleri günlük, vücut ağırlıkları ise haftalık olarak izlenmiştir. Farelere 8. haftada glukoz tolerans testi, 11. haftada ise insülin tolerans testi yapılmıştır. Çalışma sonunda fareler derin anestezi altında intrakardiyak kan alınmasıyla ötenazi edilmiştir. Alınan kan örneklerinden serum glukoz, lipit profili, insülin, leptin ve adiponektin düzeyleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, kahverengi ve beyaz adipoz dokulardan alınan örneklerde ayrıştırma proteini 1 (UCP-1), peroksizom proliferatör ile aktive edilmiş reseptör gama ko-aktiva-törü 1 alfa (PGC-1α), PR bölgesi içeren protein 16 (PRDM16) ve G proteinine bağlı reseptör 120 (GPR120) genlerinin ekspresyon düzeyleri ile histolojik değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen veriler, yüksek yağlı diyetle birlikte n-3 yağ asidi takviyesi yapılan gruplarda, yalnızca yüksek yağlı diyet alan gruba kıyasla, vücut ağırlığı ve enerji alımında anlamlı bir değişiklik olmaksızın serum trigliserit, kolesterol ve LDL düzeylerinde azalma; glukoz ve insülin duyarlılığında artış olduğunu ortaya koymuştur. Gen ekspresyon analizleri, UCP-1, PGC-1α ve PRDM16 gibi termojenik ve mitokondriyal biyogenezle ilişkili genlerin ekspresyon düzeylerinin arttığını göstermiştir. Histolojik bulgular, n-3 yağ asitlerinin kahverengi adipoz dokuda (KAD) beyazlaşmayı engellediğini, beyaz adipoz dokuda (BAD) ise kahverengileşmeyi teşvik ettiğini ve inflamasyonu azalttığını göstermektedir. Bu bulgular, n-3 yağ asitlerinin adipoz doku üzerinde genetik, biyokimyasal ve histolojik düzeylerde çok yönlü koruyucu etkiler gösterebileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a metabolic disorder characterized by excessive fat accumulation resulting from an imbalance in energy intake and expenditure. This study aimed to evaluate the effects of omega-3 (n-3) fatty acids, concurrently supplemented in the diet, on body weight, biochemical parameters, thermogenic gene expression, and histological features of adipose tissue in a weaned mouse model fed a high-fat diet. The experiment was conducted between February and June 2023 using twenty-five 3-week-old male C57BL/6 mice obtained from the Gazi University Center for Laboratory Animal Breeding and Experimental Research. Following a one-week adaptation period, the animals were randomly assigned to four groups: a control group fed a standard diet (7.7% fat) (n=7); a high-fat diet group (45% fat) (n=6); and two experimental groups receiving high-fat diets (45% fat) enriched with n-3 fatty acids at different concentrations (1.2% and 2.4%) (n=6 for each). All groups were fed ad libitum for 12 weeks. During this period, food intake was monitored daily and body weight was measured weekly. A glucose tolerance test (GTT) was performed in the 8th week and an insulin tolerance test (ITT) in the 11th week. At the end of the study, the mice were euthanized under deep anesthesia via intracardiac blood collection. Serum samples were analyzed for glucose, lipid profile, insulin, leptin, and adiponectin levels. Additionally, brown and white adipose tissue samples were collected for gene expression and histological analysis. The expression levels of thermogenesis-related genes including uncoupling protein 1 (UCP-1), peroxisome proliferator-activated receptor gamma coactivator 1-alpha (PGC-1α), PR domain containing 16 (PRDM16), and G protein-coupled receptor 120 (GPR120) were measured. The findings revealed that, compared to the high-fat diet group alone, the groups receiving n-3 fatty acid supplementation exhibited reduced serum triglyceride, cholesterol, and LDL levels without significant changes in body weight or energy intake, and showed improved glucose and insulin sensitivity. Gene expression analysis demonstrated increased expression of thermogenic and mitochondrial biogenesis-related genes such as UCP-1, PGC-1α, and PRDM16. Histological evaluations indicated that n-3 fatty acids prevented whitening in brown adipose tissue (BAT), promoted browning in white adipose tissue (WAT), and reduced inflammation. These findings support that omega-3 fatty acids may exert multifaceted protective effects on adipose tissue at genetic, biochemical, and histological levels.