Diz eklemine lokal rifamisin SV uygulamasının eklem kıkırdakları üzerine potansiyel etkilerinin araştırılması
Investigation of the potential effects of local rifamycin SV application to the knee joint on articular cartilages
  1. Tez No: 819710
  2. Yazar: YÜCEL BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Laboratuvar Hayvanları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Rifamisin geniş spektrumlu antimikrobiyal bir ajan olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, Rifamisin SV'nin anti-enflamatuvar özelliği gösterilmiştir. Çalışmamızda, Rifamisin SV'nin eklem içi kullanımının eklem kıkırdakları üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Wistar albino cinsi erkek sıçanlar deney ve kontrol gruplarını oluşturmak üzere (n=8 her bir grup içinde) 32 adet sıçan çalışmaya alındı. Deney grubunu (D1 ve D2) oluşturan sıçanların sağ dizlerine 5mg/kg doz olacak şekilde Rifampisin SV (Rif; Koçak Farma, Türkiye) enjeksiyonu yapılırken, kontrol grubu için (K1 ve K2) ayrılan sıçanların sağ dizlerine % 0,9'luk izotonik sodyum klorür / 20 mikrolitre uygulaması yapıldı. D1 ve K1 gruplarındaki sıçanlar 7. gün, D2 ve K2 gruplarındaki sıçanlar ise 28. günde sakrifiye edildiler. Diz eklem bağlarıyla birlikte femur ve tibia kemik örnekleri kas dokularından ayrılarak %10 formaldehit içine konuldu. Eklem kıkırdak yapıları ve sinovyal inflamasyonun incelenmesi makroskopik ve histopatolojik değerlendirmelerle gerçekleştirildi. Kıkırdak yapılarının değerlendirilmesinde Uluslararası Osteoartrit Araştırma Derneğinin (OARSI) histopatolojik derecelendirme ve evrelendirme sistemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Rifamycin is widely used as a broad-spectrum antimicrobial agent. In recent studies, the anti-inflammatory properties of Rifamycin SV have been demonstrated. In our study, it was aimed to examine the effect of intra-articular use of Rifamycin SV on articular cartilages. Wistar albino male rats were included in the study to form the experimental and control groups (n=8 in each group). While a 5mg/kg dose of Rifampicin SV (Rif; Koçak Farma, Turkey) was injected into the right knees of the rats in the experimental group (D1 and D2), 0.9% isotonic sodium was applied to the right knees of the rats allocated for the control group (K1 and K2). chloride / 20 microliter was applied. The rats in groups D1 and K1 were sacrificed on the 7th day, and the rats in the D2 and K2 groups were sacrificed on the 28th day. The femur and tibia bone samples, together with the knee joint ligaments, were separated from the muscle tissues and placed in 10% formaldehyde. Examination of articular cartilage structures and synovial inflammation was performed by macroscopic and histopathological evaluations. The histopathological grading and staging system of the International Society for Osteoarthritis Research (OARSI) was used to evaluate the cartilage structures.