Hastanede yatan çocuklar için psikososyal semptomları tanılama ölçeğinin geliştirilmesi geçerlik ve güvenirlik çalışması
Development of psychosocial symptom diagnosis scale for inpatient children validity and reliability study
- Tez No: 336724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KELLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışma, 6-12 yaş grubu hastanede yatan çocuklarda psikososyal semptomları tanılamak için bir ölçek geliştirilmesi, geçerlik ve güvenirliğinin yapılması amacıyla metodolojik olarak gerçekleştirildi.Örneklem grubunu Gaziantep Çocuk Hastanesi'nde yatan 350 çocuk oluşturdu. Verilerin toplanmasında, çocukların sosyodemografik özelliklerini içeren ?Kişisel Bilgi Formu? ve araştırma sırasında geliştirilen ?Hastanede Yatan Çocuklar İçin Psikososyal Semptomları Tanılama Ölçeği? kullanıldı. Ölçek geliştirme sürecinde literatür tarama, madde havuzunun oluşturulması, kapsam geçerliği çalışması, ölçek taslağının uygulanması ve geçerlik güvenirlik analizleri olmak üzere beş aşama izlendi.Literatür taraması ile oluşturulan madde havuzu, kapsam geçerliği için uzmanlara gönderildi ve 57 maddelik 3'lü likert tipi şeklinde taslak ölçek hazırlandı. Madde analizi sonrası güvenirlik katsayısı .40'ın altında olan 33 madde ölçekten çıkarıldı. 24 madde üzerinden yapılan açıklayıcı faktör analizinde ölçek maddeleri 5 faktör altında toplandı.
Özet (Çeviri)
The study was carried out methodologically in order to develop a scale which would determine psychosocial symptoms of inpatients children within 6-12 age group and to conduct validity and reliability studies.The sampling group is composed of 350 children who are hospitalized in Gaziantep Children?s Hospital. ?Personal Data Form? including socio-demographic features of children and ?Scale for Diagnosis of Psychosocial Symptom for Inpatient Children? which was developed in the course of study were used for data collection. There were five stages in scale developing process, namely literature review, composing item pool, study of content validity, practice of scale draft and validity and reliability analyses.Item pool which was composed for literature review was sent to experts and scale draft of 57 items was prepared in 3 likert type. Following the item analysis, 33 items whose reliability coefficient was below .40 were excluded from the scale. In the explanatory factor analysis carried out for 24 items, items of scale were listed in 5 factors.