Tip 2 diyabette SDF-1 ve CXCR-4 polimorfizmleri ve CD55 ve CD59 belirteçlerinin etyopatogenez ve prognoz ile olası ilişkilerinin araştırılması
Investigation of possible relations of SDF-1 and CXCR-4 polymorphisms and CD55 and CD59 markers with etiopathogenesis and prognosis in type 2 diabetes
- Tez No: 336801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Diyabet, insülin üretimi, salgılanmasındaki bozukluk veya insülin direncine bağlı gelişen hiperglisemi ile karakterize metabolik bir hastalıktır. Hastalığın patogenezi ve sürecinde kompleman regülatörleri ve kemokinler önemli rol oynamaktadır. CD55, CD59 kompleman regülatör proteinlerdir. SDF-1, CXCR-4 inflamasyonda görevli kemokinlerdir. Bu çalışmada, Flow sitometri ve RT-PZR kullanılarak 75 T2DM hastası ve 73 sağlıklı kontrolde CD55, CD59 ekspresyonları ile SDF-1, CXCR-4 polimorfizmlerinin T2DM komplikasyonlarıyla ilişkisi incelenmiştir. CD55, CD59 ekspresyon düzeyleri nefropati, retinopati ve kardiyovasküler hastalığı olan T2DM'li hastalarda kontrollere göre anlamlı derecede düşük saptanmıştır. Çalışma grupları arasında SDF-1 genotip ve allel dağılımları açısından anlamlı fark gözlenmemiştir. CXCR-4 genotip dağılımında anlamlı fark bulunmamakla birlikte allel dağılımlarında anlamlılığa yakın bir değer bulunmuştur. CXCR-4 T alleli taşıma frekansının hastalarda kontrollere göre yükseldiği ve hastalık için 1,6 katlık risk oluşturduğu gözlenmiştir. Hastalarda nefropati varlığına göre SDF-1 genotiplerinde fark gözlenmezken, CXCR-4 genotiplerinde anlamlı fark tespit edilmiştir. CXCR-4 A alleli taşıyanlarda nefropati varlığının anlamlı olarak azaldığı, CXCR-4 T alleli taşıyanlarda ise istatistiksel anlamlılığa ulaşmasa da nefropati varlığının yaklaşık 2 kat yüksek olduğu gözlenmiştir. CXCR-4 TT genotipli bireylerde nefropati gelişme riski 10 kat artmaktadır. Hastaların retinopati varlığına göre SDF-1 genotiplerinde anlamlı fark gözlenmiştir. SDF-1 CC genotipli bireylerinin tümünde retinopati bulunduğu ve CC genotipinin retinopati gelişiminde etkili olduğu izlenimi edinilmiştir. Ancak CXCR-4 genotipleriyle ilgili anlamlılık bulunamamıştır. Hastalarda kardiyovasküler hastalık varlığına göre SDF-1 genotiplerinde anlamlı fark gözlenmiştir. Kardiyovasküler hastalık gelişme riski SDF-1 T alleli taşıyan bireylerde 5 kat ve CXCR-4 T alleli taşıyanlarda 1,9 kat yüksek tespit edilmiştir. Bu çalışma T2DM'de CD55 ve CD59 ekspresyonları, SDF-1 ve CXCR-4 poimorfizmlerinin birarada bakıldığı ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a metabolic hyperglycemic disease resulting from impaired insulin production, secretion or insulin resistance. Complement regulators and chemokines are pivotal in pathogenesis. CD55, CD59 are complement regulatory proteins. SDF-1, CXCR-4 are inflammatory chemokines. This study investigated the relation of CD55, CD59 expressions and SDF-1, CXCR-4 polymorphisms to the complications of T2DM in 75 patients and 73 controls. CD55, CD59 expressions in patients with T2DM nephropathy, retinopathy and cardiovascular disease were significantly lower than controls. SDF-1 genotype and allele distributions between groups were not different. CXCR-4 genotype distribution wasn?t different between groups, while a low significance was observed in allel distributions. CXCR-4 T allele was increased in patients, with 1.6-fold risk in terms of disease. While SDF-1 genotypes in nephropathics wasn?t different, a significant difference was detected for CXCR-4 genotypes. CXCR-4 A allele carriers had decreased nephropathy, while 2-fold high nephropathy frequency was observed in the carriers of CXCR-4 T allele. The nephropathy risk increases 10-fold in CXCR-4 TT genotype carriers. A significant difference was observed in SDF-1 genotypes associated with retinopathy presence. Our results show that all SDF-1 CC genotype carriers have retinopathy, and CC genotype is effective in retinopathy development. However, no significance was found for CXCR-4 genotypes. For the presence of cardiovascular disease, a significant difference was observed for SDF-1 genotypes. Increased cardiovascular risk of 5- and 1.9-fold in SDF-1 T and CXCR-4 T allele carriers, respectively was observed. This is the first study, investigating CD55 and CD59 expressions, and SDF-1 and CXCR-4 polymorphisms, contemporaneously, in T2DM.