Genel kliniklerde çalışan hemşirelerin bireysel ve mesleki özellikleri ile mesleki değerlerinin psikososyal bakım yetkinliği üzerine yordayıcı rolü
The predictive role of individual and professional characteristics and professional values of nurses working in general clinics on psychosocial care competency
- Tez No: 949692
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN GÜNÜŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı; genel kliniklerde çalışan hemşirelerin bireysel ve mesleki özellikleri ile mesleki değerlerinin psikososyal bakım yetkinliğini yordayıcı rolünü incelemek amacıyla gerçekleşmiştir. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Araştırma Türkiye'nin İzmir iline bağlı iki devlet hastanesinde gerçekleşmiştir. Araştırmanın örneklemini en az 6 aydır görev yapan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 171 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Psikososyal Bakım Yetkinliği Öz Değerlendirme Ölçeği ve Revize Edilen Hemşirelerin Mesleki Değerleri Ölçeği kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Verilerinin değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi ve post hoc testleri kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Bağımsız değişkenin bağımlı değişkenler üzerindeki yordayıcı rolünü incelemek için doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Psikososyal Bakım Yetkinliği Öz Değerlendirme Ölçeği ile Hemşirelerin Mesleki Değerleri Ölçeği ilişki incelendiğinde orta derecede pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Hemşirelerin Mesleki Değerlerinin psikososyal bakım yetkinliği üzerindeki yordayıcılığının istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. (β=0.217; p:000
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the predictive role of individual and professional characteristics and professional values of nurses working in general clinics on psychosocial care competence. The study is descriptive and correlational in nature. It was conducted in two public hospitals in Izmir, Turkey. The study sample consisted of 171 nurses who had been working for at least six months and volunteered to participate. Data were collected face-to-face using a Personal Information Form, the Psychosocial Care Competence Self-Assessment Scale, and the Revised Nurses' Professional Values Scale. Independent samples t-test, one-way analysis of variance, and post hoc tests were used to analyze the data. The relationship between continuous variables was examined using Pearson correlation analysis. Linear regression analysis was conducted to examine the predictive role of the independent variable on the dependent variables. When the relationship between the Psychosocial Care Competence Self-Assessment Scale and the Nurses' Professional Values Scale was examined, a moderately positive and significant relationship was found. The predictive value of Nurses' Professional Values on psychosocial care competence was determined to be statistically significant (β=0.217; p:000