Contact problem for a laterally compressed cylinder
Sonsuz uzunlukta, yanal basınç altındaki dolu bir silindir için temas problemi
- Tez No: 33681
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RUŞEN GEÇİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
öz SONSUZ UZUNLUKTA, YANAL BASINÇ ALTINDAKİ DOLU BİR SİLİNDİR İÇİN TEMAS PROBLEMİ ERSOY, Levent Erdoğan Yüksek Lisans Tezi, Mühendislik Bilimleri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Mehmet Ruşen GEÇİT Mayıs 1993, 83 sayfa. Bu çalışmada yanal basınç altındaki bir silindir için elastostatik temas problemi incelenmektedir. Sonsuz uzunlukta bir silindir rijit bir bilezik kullanılarak radyal basınç altında tutulmaktadır. Silindir ile bilezik arasındaki temas bölgesi civarında oluşan gerilme dağılımları aranmaktadır. Problem, elastik dolu bir silindir için hacim kuvvetleri dikkate alınmadan formüle edilmektedir. Bilezik ile silindir arasındaki temasın sürtünmesiz olduğu ve temas bölgesinde yalnızca basınç gerilmelerinin iletildiği kabul edilmektedir. Problem integral dönüşüm tekniği kullanılarak tekil integral denklem haline dönüştürülmektedir. Daha sonra tekil integral denklem Gauss-Chebyshev yöntemi kullanılarak lineer denklem takımına dönüştürülmekte ve bu sistem Gauss eliminasyon yöntemi kullanılarak çözülmektedir. Anahtar Sözcükler : Dolu silindir, tekil integral denklem rijit yüzük, elastostatik temas Bilim Dalı Sayısal Kodu : 620.01.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONTACT PROBLEM FOR A LATERALLY COMPRESSED CYLINDER ERSOY, Levent Erdoğan M.S. in Engineering Sciences Supervisor : Prof.Dr. Mehmet Ruşen GEÇİT May 1993, 83 pages In this study, elastostatic contact problem for a laterally compressed cylinder is considered.An infinitely long cylinder is subjected to radial compression through a circumferential indenter. The extent of the contact region and the stress distribution will be sought. The problem is formulated for an elastic solid cylinder in the absence of body forces.lt is assumed that the contact between the cylinder and the rigid indenter is frictionless and only compressive normal tractions can be transmitted through the interface.The problem is reduced to a singular integral equation using the integral transform technique. Magnitude and distribution of the applied resultant force depends on the profile of the indenter.Improper integrals are calculated by using Filon's algorithm. The singular integral equation is solved numerically by using Gauss-Chebyshev quadrature formula. Numerical results for the contact pressure, radial stress, and distance characterizing the contact area are given in graphical form for various ring profiles. Keywords : Solid cylinder, singular integral equation, rigid indenter, elastostatic contact. Science Code : 620.01.01 Hi