Meme kanseri tedavisine ilişkin üst ekstremite sorunlarında pilates temelli egzersizlerin etkinliği
Effectiveness of Pilates-based exercises on upper extremity disorders related with breast cancer treatment
  1. Tez No: 336820
  2. Yazar: AYŞE ZENGİN ALPÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU RAZAK ÖZDİNÇLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Onkoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Pilates temelli egzersizlerin, meme kanseri tedavisi gören hastaların üst ekstremite kas-iskelet problemlerinin rehabilitasyonundaki etkinliğini geleneksel tedavi ve kontrol (ev programı) grubu ile karşılaştırarak araştırmak amacıyla 58 hasta, rastlantısal yöntemle 3 gruba ayrıldı. İlk gruba Pilates temelli egzersizler, 2. gruba germe, güçlendirme ve mobilite egzersizlerinden oluşan geleneksel yaklaşım, 3. gruba ise ev programı verildi. Pilates ve geleneksel tedavi grubuna 8 hafta, haftada 3 gün terapist gözetiminde egzersizler uygulandı. Hastalar tedavi öncesi ve sonrasında ağrı (Visuel Analog Skala), eklem hareket açıklığı (dijital gonyometre), kas gücü (dinamometre), fonksiyonel durum (Constant-Murley Skalası, Dash), postür (New York Postür Değerlendirme Skalası), yaralanma korkusu (Tampa Kinezyofobi Ölçeği) ve yaşam kalitesi (FACT-B) yönünden değerlendirildi. Çalışmanın veri analizinde SPSS 20.0 istatistik programı kullanıldı. Grupların başlangıç değerleri ?ANOVA? ile; tedavi öncesi ve sonrası sonuçları ?Paired Samples t-test? ile; parametrelerde meydana gelen farklar da ?Kruskal-Wallis? ve ?Mann Whitney U-test? ile karşılaştırıldı. Çalışmadan elde edilen veriler, Pilates ve geleneksel tedavi grubunda neredeyse tüm parametrelerde anlamlı gelişmeler olduğunu göstermiştir (p?0,05), buna karşın kontrol grubunda anlamlı düzeyde farklar sağlanamamıştır (p>0,05). Pilates temelli egzersizlerin omuz ağrısını azaltmada, üst ekstremite kas kuvveti ve fonksiyonel kullanımını arttırmada geleneksel tedavi yaklaşımı kadar etkili olabileceği görülmüştür (p?0,05). Bu çalışma sonuçlarına göre Pilates temelli egzersizler meme kanserli hastalarda üst ekstremite kas-iskelet problemlerin rehabilitasyonunda egzersiz programının bir parçası olarak yer alabilecek, bazı yönleriyle geleneksel tedavi yaklaşımından daha olumlu katkılar sağlayabilecek, geçerli bir yöntem olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to assess the efficacy of Pilates based exercises in comparison with traditional treatment and a control group, in the rehabilitation of upper extremity disorders related with breast cancer treatment,58 patients were randomly allocated to three groups. First group, the second and the third groups received Pilates based exercises, traditional approach which consist of strengthening, stretching and mobility exercises and home program respectively. Pilates and traditional groups, performed exercises for a 8 weeks, 3 days a week under the supervision of the physiotherapist. Pain (using Visual Analog Scale), range of motion (using digital goniometer), muscle strength (using dynamometer), functional status (using Constant-Murley Scale, Dash Scale), posture (New York Posture Rating Scale), fear of injury (Tampa Kinesiophobia Scale), and quality of life (FACT-B) were evaluated in every groups before and after intervention. Data analyses were performed using SPSS 20, version. One-way ANOVA was used to compare subjects onset characteristics in different groups. Before and after intervention values were compared using ?Paired samples t-test? in each group, and group comparisons regarding the differences in the parameters evaluated were made using ?Kruskal-Wallis? and ?Mann Whitney U-test?. The data obtained in this study revealled significant improvements in almost all the parameters measured in the Pilates and traditional treatment groups (p?0,05). However, significant differences in the control group could not be obtained (p>0,05). Pilates based exercises seemed to have resulted similar improvements in pain, muscle strength and functional status when compared to traditional exercise group (p?0,05). In conclusion, based on the results of the study, Pilates exercises seemed to be an effective method for the rehabilitation of patients with upper extremity disorders related with breast cancer treatment. Exercises can provide a positive contribution to some aspects of the traditional treatment and may take place as part of the rehabilitation program.