Bazı yeni azot içeren beş üyeli heterosiklik bileşiklerin sentezi
Some new synthesis of nitrogen compounds containing five-membered heterocyclic
  1. Tez No: 336946
  2. Yazar: MEHMET TOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle çalışma için gerekli olan 6 adet 3-alkil(aril)-4-(4-metoksi-3-sinnamoiloksibenzilidenamino)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği elde edilmiştir. Sonra bu bileşiklerin N-asetillendirme reaksiyonları incelenmiş ve 6 adet 1-asetil-3-alkil(aril)-4-(4-metoksi-3-sinnamoiloksibenzilidenamino)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği sentezlenmiştir. Sentezlenen 6 yeni bileşiğin yapıları IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik yöntemleri ile mikroanaliz kullanılarak aydınlatılmıştır. Ayrıca, 6 bileşiğin UV spektrumları alınmış, ? max değerlerine karşın gelen ? değerleri hesaplanmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde sentezlenen 6 yeni bileşiğin üç farklı yöntemle (indirgeme gücü, serbest radikal giderme aktivitesi ve metal şelat aktivitesi) antioksidan aktiviteleri incelenmiş, grafikleri çizilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır.Anahtar Kelimeler 4,5-Dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on, Schiff bazı, asetillendirme, antioksidan
Özet (Çeviri)
In this study, firstly six 3-alkyl(aryl)-4-(4-methoxy-3-cinnamoiloxybenzylidenamino)-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds requiring for this study were obtained. Then, N-acetylation reactions were investigated and six novel 1-acetyl-3-alkyl(aryl)-4-(4-methoxy-3-cinnamoiloxybenzylidenamino)-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds new heterocyclic compounds were synthesized. The structures of new 6 compounds synthesized were characterized by using IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectra, and microanalyses. Furthermore, UV spectrums of 6 new compounds were investigated and ?max and ? values were calculated.In the second part of the study, new 6 compounds synthesized were analyzed for their in vitro antioxidant activities in three different methods (reducing power, free radical scavenging and metal chelating activity), were drawn their graphs and their results were interpreted.Key Words 4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one, Schiff Base, acetylation, antioxidant