Farede (Mus musculus) tebuconazole etken maddesi taşıyan fungusitlere karşı B vitamininin iyileştirici etkilerinin histopatolojik olarak araştırılması
Mouse (Mus musculus) marked with tebuconazole fungicide against active ingredients vitamin B histopathological study of the effects of healing
  1. Tez No: 336957
  2. Yazar: ENGİN YALMANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada farelerin (Mus musculus) karaciğer dokularında Tebukonazol toksikasyonuna karşı B vitamininin koruyucu etkisinin histopatolojik yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda rastgele seçilen 50 fare alınarak her grupta 10 fare olacak şekilde 5 grup oluşturuldu. Birinci gruptaki fareler kontrol grubu olarak ayrıldı. İkinci grup fareler intraperitonal yolla 3 gün boyunca 1 mg/L Tebukonazol ve enjekte edildi. Üçüncü gruba intraperitonal yolla 3 gün boyunca 1 mg/L Tebukonazol 100 mg/kg B vitamini kompleksi (B1, B6, B12) enjekte edildi. Dördüncü gruba intraperitonal yolla 3 gün boyunca 5 mg/L Tebukonazol enjekte edildi. Beşinci gruba intraperitonal yolla 3 gün boyunca 5 mg/L Tebukonazol ve 100 mg/kg B vitamini kompleksi (B1, B6, B12) enjekte edildi. Son enjeksiyondan 24 saat sonra hayvanların yaşamına son verilerek karaciğer dokuları alınıp % 10'luk formaldehit solüsyonunda tespit edildi. Rutin histolojik metotlarla parafin bloklar hazırlanarak 3-5µ kalınlığında kesitler alınıp hematoksilen-eozin ve giemsa boyama metoduna göre boyandı. Bu kesitler ışık mikroskobu (Olympus BX519) ile histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, mice (Mus musculus) in the liver tissues Tebukonazol histopathological methods to investigate the protective effect of vitamin B toxicity against. In our study, 50 mice were randomly selected from 10 mice in each group will be based on the five groups. In the first group, the mice were divided into a control group. The second group mice by intraperitoneal route for 3 days, 1 mg/L was injected Tebuconazole. The third group received intraperitoneal route for 3 days, 1 mg/L Tebuconazole and 100 mg/kg vitamin B complex (B1, B6, B12) were injected. The fourth group received intraperitoneal route for 3 days, 5 mg/L was injected Tebuconazole. The fifth group received intraperitoneal route for 3 days, 5 mg/L Tebuconazole and 100 mg/ kg vitamin B complex (B1, B6, B12) was injected. Life of 24 hours after the last injection, the animals received a 10 % formaldehyde solution to an end liver tissues was determined. Prepared by routine histological methods, 3-5 ? thick sections of paraffin blocks received and were stained by hematoxylin-eosin and Giemsa staining method. These sections under light microscopy (Olympus BX519) and examined histopathologically.