Beyaz farede (mus musculus) endosulfanın kan glukoz seviyesine etkisi ve karaciğerde oluşturduğu histolojik değişikliklerin incelenmesi
  1. Tez No: 6483
  2. Yazar: DERYA EDE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ili ÖZET Bu çalışmada zirai mücadelede yaygın olarak kullanı lan endosulfanm I^T (4,6 mg/kg) dozunun Mus mus cülus er kek beyaz farelere intraperltonal enjeksiyonu yapılmış ve enjeksiyondan on, onbeş ve yirmi gün sonra hayvanların ka raciğeri çıkarılıp, kanları alınmıştır. Böylece üç deney gru bu elde edilmiştir. Bu deney gruplarının kan glukoz seviye leri ve karaciğerdeki histopatolojik değişiklikler kontrol grubu ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Her üç deney grubunun, kan glukoz seviyelerinde, kont role göre dereceli bir artış olduğu gözlenmiştir. Enjeksiyondan on gün sonra karaciğer parankima hücre lerinde az miktarda olmakla birlikte, dejenerasyon gözlenmiş tir. Ayrıca parankimal kanama ve hidropik dejenerasyona rastlanmıştır. Enjeksiyondan onbeş gün sonra çoğunlukla mononüklear tipte hücreler olmak üzere, fokal hücre inf iltrasyonuna rast lanmıştır. Bunun yanısıra parankimal hücrelerde nekrozun ge riye dönüşümlü biçimi gözlenmiştir. Enjeksiyondan yirmi gün sonra ise, kupffer hücrelerinin sayıca artışı., parankima hücrelerinin çekirdeklerinde deje nerasyonlar ve nekroza doğrm gidişi işaret eden, piknotik çe kirdekler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY In this study, LD5Q dose (4,6 mg/kg) of endoeulfan was employed widely in the agricultural struggle, was intra- peri tonally injekted to male white mice fMua musculus) and ten, fifteen, twenty days after the injection, blood of mi ce are taken out and the livers are dissected. So the expe rimental animals are divided into tree groups. A gradual increase of the blood in glucose level of the tree groups is observed according to the control group. Over ten days of the injection, a little degeneration of mice liver paranchymal cells are observed. Furthermore parenchymal bleeding and hydropic degeneration is presented. Fifteen days later, focal cell infiltration is obser ved that is generally in mononuclear cell types. Besides re- verzibl type are observed. After- twenty days of the injektion increasing of the kupf* £$T 'vŞşsilsdegeneration of the paranchymal cell niiklei and nu merous picnotic ntiklei which points out the necrotic process are observed.