Tebuconazole (Fungusit)' nin Cyprinus carpio (L., 1758)'nun karaciğer, solungaç, böbrek ve bağırsak histopatolojisi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Study of effects of tebuconazole Cyprinus carpio on Liver, gill, kidney and intestinal histopathology
- Tez No: 336956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTDİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada tebuconazole uygulanan Cyprinus carpio'nun doku histopatolojisi üzerine etkileri araştırıldı. Balıklar Çıldır Gölü'nden yakalandı. Balıklar her grupta 10 hayvan bulunan 3 gruba ayrıldı (kontrol grubu, 1. grup ve 2. grup) ve sırasıyla tebuconazole içermeyen, 2 mg/L, and 3 mg/L tebuconazole içeren tanklarda 14 gün süreyle bekletildi. Çalışma süresi sonunda, balıklardan alınan doku örnekleri rutin yöntemlerle hematoksilen ve eozin ile boyanarak histopatolojik değişiklikler izlendi.Histopatolojik incelemede, tebuconazole uygulanan balıkların solungaç dokusunda, doz artışına bağlı olarak sekonder lamel epitelinde nekroz, desquamasyon ve hidropik dejenerasyon tespit edildi. Karaciğer dokusunda nekroz, vakoular ve hidropik dejenerasyonlar gözlendi. Böbrek dokusunda distal ve proksimal tubullerde dejenerasyon ve mononükleer hücre infiltrasyonu gözlendi. Bağırsak dokusunda çoğunlukla nekroz oluşumları ve dejenerasyonlar saptandı.Tebuconazole uygulamasında, Cyprinus carpio'nun karaciğer, böbrek, bağırsak ve solungaç morfolojisi üzerine dejeneratif etkilerinin olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of tebuconazole on tissue histopathology of Cyprinus carpio were investigated. The fish were caught from Çıldır Lake. The fish were divided into 3 groups (control group, group 1 and group 2) and immersed in tunks not containing tebuconazole and containing tebuconazole 2 mg/L and 3 mg/L, respesctively for 14 days. At the end of the study period, histopathological changes in the fish tissue samples were stained with hematoxylin and eosin by routine methods.In histopathological examination, in the fish gill tissue applied tebuconazole necrosis, desquamasyon and hydropic degeneration were observed in secondary lamellar epithelium in relation to dose increases. In liver tissue necrosis, vacuolar and hydropic degeneration. Were obsorved in kidney tissue degeneration and mononuclear cell infiltration in the distal and proximal tubules. Necrosis and degenerations were detected nostly in intestinal tissue.It was concluded that tebuconazole application had degenerative effects on the liver, kidney, intestine and gill of Cyprinus carpio.