Silibinin ve Helixor'un DNA koruyucu ve tamir potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of DNA protection and repair potentials of Silibinin and Helixor
  1. Tez No: 336993
  2. Yazar: FÜSUN KILÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKKI CİĞERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, oksidatif stresten kaynaklanan DNA hasarına karşı Silybum marianum?un etken maddelerinden Silibinin?in (S) ve Viscum album?un ticari şekli olan Helixor?un (H) koruyucu ve tamir edici etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla haploid Saccharomyces cerevisiae BY4741 (MATa his 3?1 leu2 ?0 met15?0 ura3?0) kullanıldı. Kullanılan etken maddelerin koruyucu ve hasar tamir indüksiyon etkileri alkali tek hücre jel elektroforezi (comet assay) yöntemi kullanılarak belirlendi. Silibinin ve Helixor, S. cerevisiae hücrelerine 1µg/mL ve 10 µg/mL?lık konsantrasyonlarda uygulandı. Sonuçlarımız hidrojen peroksit (H2O2) ile oluşturulan DNA hasarına karşı Silibinin ve Helixor?un maya hücrelerini koruduğunu göstermiştir. Uygulama sonucunda, her iki etken maddenin de 10 µg/mL?lık konsantrasyonda, hücrede koruyucu etki gösterdiği belirlendi. Silibinin 10 µg/mL?lık konsantrasyonunun DNA tamir indüksiyonunu artırdığı bulundu. Anahtar kalimeler: Oksidatif DNA hasarı, comet assay, Saccharomyces cerevisiae, Silibinin, Helixor
Özet (Çeviri)
In this study, It was aimed that determination of protective and reparative effects of Helixor which is commercial version of Silibinin?s and Viscum albüm?s active substances of Silybum marianum, against DNA damage occuring cause of oxidative stress. For this purpose, haploid Saccharomyces cerevisiae BY4741 (MATa his 3?1 leu2 ?0 met15?0 ura3?0) was used. Protective and reparative induction effects of used active substances detarmined by using alkaline single cell gel electrophoresis method. 1?g/mL and 10 ?g/mL concentrations were applied to Silibinin ve Helixor, S. cerevisiae cells. Our results shows that, against to the DNA damage generated by H2O2 Silibinin and Helixor protect the ferment cells. As a result of the application, in both of active sunstances? 10 ?g/mL concentrations determined that shows protective effect on cell. It was found that 10 ?g/mL concentration of Silibinin increases the DNA repaire induction. Anahtar kalimeler: Oksidatif DNA hasarı, comet assay, Saccharomyces cerevisiae, Silibinin, Helixor