Doğrusal dalga denkleminin çözümlerinin düzgün kararlılığı
Uniform stabilization of the solution to linear wave equation
- Tez No: 337047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezde kullanılan notasyonlar ve temel eşitsizlikler verilmiştir. Ayrıca doğrusal integral eşitsizliği verilmiş ve ispatlanmıştır. İkinci bölümde doğrusal dalga denkleminin çözümlerinin düzgün kararlılığı incelenmiştir. Üçüncü bölümde yarı doğrusal dalga denkleminin çözümlerinin düzgün kararlılığı incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise tez çalışmasından elde edilen sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, notations and main inequalities used in the thesis are given. Linear integral inequality is given and proved. In the second chapter, uniform stabilization of the solution to linear wave equation is examined. In the third chapter, uniform stabilization of the solution to quasilinear wave equation is examined. Finally in the fourth chapter, the results are stated gained through the study of thesis.KeyWords: Linear Integral Inequality, Linear Wave Equation