Esansiyel trombositemili hastalarda janus kinaz(JAK)-2 V617F ve kalretikülin(CALR) mutasyonu pozitif hastaların demografik ve klinik özelliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 788441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KARAKUŞ, PROF. DR. MEHMET ORHAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Esansiyel trombositoz trombosit yüksekliği, kemik iliğinde megakaryositer seri artışı ve bazı mutasyonların eşlik ettiği miyeloproliferatif hastalıktır. Bu çalışmamızda janus kinaz(JAK)-2 V617F pozitif esansiyel trombositoz hastaları ve kalretikülin(CALR) pozitif esansiyel trombositoz hastalarını karşılaştırdık. Her iki grup arasında ne gibi farklılıklar olabileceğini inceledik. Metot: Çalışma janus kinaz-2 pozitif esansiyel trombositoz tanılı 50 hasta ve kalretikülin pozitif esansiyel trombositoz tanılı 50 hasta ile yapıldı. Toplam 100 esansiyel trombositoz tanılı hasta incelendi. Hastaların demografik bilgileri, laboratuvar verileri, görüntüleme sonuçları ve aldığı tedavi hastane kayıt sisteminden elde edildi. Bulgular: CALR+ hastalarının %60'ının kadın, %40'ının erkek; JAK2+ hastalarının %48'inin kadın, %52'sinin erkek olduğu belirlenmiştir(p=0,229). CALR+ hastalarının yaşlarının ortalaması 51,88 ± 17,41, JAK2+ hastalarının yaşlarının ortalaması ise 59,20 ± 15,87 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Essential thrombocytosis is a myeloproliferative disease accompanied by increased platelet count, increased megakaryocyte series in the bone marrow and some mutations. In this study, we compared janus kinase (JAK)-2 V617F positive essential thrombocytosis patients and calreticulin (CALR) positive essential thrombocytosis patients. We examined what differences might exist between the two groups. Methods: The study was conducted with 50 patients with a diagnosis of janus kinase-2 positive essential thrombocytosis and 50 patients with a diagnosis of calreticulin positive essential thrombocytosis. A total of 100 patients with essential thrombocytosis were examined. Demographic information, laboratory data, imaging results and treatment of the patients were obtained from the hospital registry system. Results: 60% of CALR+ patients were female, 40% were male; It was determined that 48% of JAK2+ patients were female and 52% were male (p=0.229). The mean age of CALR+ patients was 51.88 ± 17.41, and the mean age of JAK2+ patients was 59.20 ± 15.87 years.