Duglas (Pseudotsuga menziesii (MİRB) franco) odununun anatomik, fiziksel ve mekanik özellikleri
Anatomical, physical and mechanical properties of Duglas (Pseudotsuga menziesii (MİRB) franco) wood
  1. Tez No: 33710
  2. Yazar: NURGÜL AY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ÖRS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Çalışmada hızlı gelişen türler içinde önemli bir yer tutan Duglas odununun [Pseudotsuga menzlesii(Mirb) Franco] bazı anatomik, fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılması esas alınmıştır. Bunun için Maçka, Tonya, Ayancık ve îzmit Bölgelerinden örnekler alınmış ve deneyler ilgili standartlara göre hazırlanmış- örnekler üzerinde yapılmıştır. Anatomik özelliklerden? traheidlerin boyutları, birim alandaki sayıları, özışınlarının boyutları, birim alan ve uzunluktaki sayıları, reçine kanalları ve geçitlerin çapları, fiziksel özelliklerden? yıllık halka genişlikleri, özgül ağırlık, hacim-yoğunluk değeri, odunun çalışma miktarları ve mekanik özelliklerden; liflere paralel basınç direnci, eğilme direnci ve eğilmede elastiklik modülü, makaslama direnci, şok direnci ve Brinell-Sertlik değerleri incelenmiştir. Sonuç olarak orijin ve bölge farklılığının özellikler arasında çeşitli güven düzeylerinde anlamlı farklılıklar oluşturduğu, anatomik özelliklerin, fiziksel ve mekanik özelliklere göre daha az- etkilendikleri belirlenmiştir. Bölge ortalamaları arasında ±.0 traheid çapları hariç çeşitli güven düzeylerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır» VII
Özet (Çeviri)
ANATOMICAL, PHYSICAL AND MECHANICAL PROPERTIES OP DUGLAS [Pseudotsuga menziesii (Mirb) Franco] WOOD SUMMARY In this study, some anatomical, physical and mechanical properties of rapid grown Douglas-fir [Pseudotsuga menziesii (Mirb) Franco] were investigated. All trees used for experiments were obtained from Maçka, Tonya, Ayancık and ±zmit and samples were then prepared in accordance with the related standarts. Lenght of tracheld, number of tracheid per unit area, dimension of rays, diameter of resin canals and pits, specific gravity, density, the amount of shrinkage and swelling, the width of anual rings, strength properties and hardness were determined as anatomical, physical and mechanical properties respectively. Experiments showed that regional differences affect anatomical properties much more than others. VIII