Bazı yeni N- ,S- ,O- sübstitüe naftakinon bileşiklerinin sentezi
The synthesis of some novel N-, S-, O- substituted naphthaquinone compounds
  1. Tez No: 337110
  2. Yazar: AHMED HASSEN SHNTAİF ALSRYFY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada amaçlandığı gibi, halokinonun N-, S-, O-nükleofilleri ile Reaksiyonlarından bilinmeyen yeni kinon bileşikleri sentezlendi. Çalışmanın ilk aşamasında; yeni kinon bileşiklerinin sentezlenmesinde başlangıç maddesi olarak 2,3-dikloro-1,4-naftakinon (1) bileşiği kullanıldı. 2,3-diklor-naftakinon bileşiğinin N-, S-, O-nükleofilleri ile Reaksiyonlarından Michael katılaması mekanizması ile yeni sübititüe naftakinon bileşikleri sentezlenmiştir. 2,3-Diklor-1,4-naftakinon (1) bileşikleri ile N-, S-, O- nükleofillerinin reaksiyonlarından bilinen ve bilinmeyen naftakinon bileşikleri sentezlendi. Elde edilen bileşikleri kolon kromotografisi yardımıya saflaştırıldı ve yapılar; mikro analiz, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR ve MS teknikleri kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the unknown new substituted quinone compounds were synthesized by reaction of (N-,S-,O-) nucleophiles with 2,3-dichloro-1,4-naphthaqunone was used as starting materials to synthesis of new quinone compounds.the unknown compounds were synthesis by depend on michel addition mechanizem. the unknown compounds seperated and purification by use kolom chromotography and identification of this compoudes by use 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR and MS technic.