Rutin olarak dbUVB fototerapisi almakta olan Psoriasis vulgaris hastalarında serum 25(OH) D vitamini seviyesi ve ilgili parametrelerin değerlendirilmesi
Evalution of serum 25(OH) vitamin D levels and related parameters in Psoriasis vulgaris patients routinly receiving dbUVB
- Tez No: 386704
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Hipokalseminin psoriasisi alevlendirdiğinin bilinmesi ve D vitamini analoglarının psoriasis tedavisinde başarılı olması üzerine psoriasis ve D vitamini ilişkisi hep merak edilmiş ve incelenmiştir. Daha önce yapılan birçok çalışmada psoriasis hastalarında D vitamin eksikliği gösterilmiştir. Ancak fototerapinin D vitamini metabolizması ve inflamatuar sitokinlere olan etkinliğini geniş çaplı değerlendiren az sayıda çalışma vardır. Biz bu çalışmada D vitamini ve kalsiyum metabolizmalarının, inflamatuar sitokinlerin ve daha önce psoriasiste araştırılmamış olan stronsiyumun birbirleriyle olan ilişkilerini, psoriasis etyopatogenezi üzerindeki rollerini ve fototerapi tedavisinin bunlar üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya sonbahar-kış mevsiminde dar-band UVB fototerapisi verilen 25 psoriasis hastası ve 25 sağlıklı birey alındı. Her iki gruba da haftada üç seans olacak şekilde toplam 12 seans dar-band UVB verildi. Dar-band UVB tedavisinden önce, 6 seans tedavi sonrası, 12 seans tedavi sonrası ve tedavi bitiminden bir ay sonra D vitamini ve kalsiyum metabolizması ile ilişkili parametreler, inflamatuar sitokinler ve stronsiyum değerlendirildi. Aynı zamanlarda hastalık şiddeti Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PASI) kullanılarak hesaplandı. Bu iki grup istatistiksel yöntemler kullanılarak D vitamini ve kalsiyum metabolizması ile ilişkili parametreler, inflamatuar sitokinler ve stronsiyum açısından grupların kendi içlerinde ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Sonuç: Çalışmamızda psoriasisli hastalarda D vitamini ve kalsiyum metabolizmasında değişikliler olduğu gözlenmiştir. Fototerapiden en çok etkilenenler ise 25(OH) D vitamini ve PTH düzeyleriydi. IL-6 ve osteopontin gibi proinflamatuar sitokinlerin ve stronsiyumun başlangıç seviyeleri psoriasis hastalarında daha yüksek düzeydeydi; ancak bunlar fototerapi sonrasında hastalık şiddetiyle (PASI) korele değişim göstermediler. Yorum: Çalışmamızda psoriasisli hastalarda D vitamini ve kalsiyum metabolizmasında ve inflamatuar sitokinlerde değişikliler olduğu gözlenmiştir; ancak bu değişikliklerin psoriasis sonrası mı geliştiği veya psoriasisi mi tetiklediği net değildir. Dar-band UVB tedavisinden en çok etkilenenler 25(OH) D vitamini ve PTH'dur. Psoriasis patogenezinde ve tedaviye yanıtta D vitamini ve PTH'nun rolü önemlidir ve tedaviye dirençli psoriasis olgularında kalsiyum ve D vitamini metabolizması daha ayrıntılı değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Upon to know that exacerbating effect on psoriasis of hypocalcemia and the success in the treatment of psoriasis with vitamin D analogs, the relationship between vitamin D and psoriasis has always wondered and studied. Previously, many studies have shown vitamin D deficiency in patients with psoriasis. However there is only a few studies which examine the impact of phototherapy on vitamin D metabolism and activity to inflammatory cytokines in a large-scale. In this study, we aim to evaluate vitamin D and calcium metabolism, inflammatory cytokines, and strontium as never studied previously in psoriasis, relationship of each other, the roles on etiopathogenesis of psoriasis and the influence of phototherapy treatment on these parameters. Materials and Methods: 25 psoriasis patients and 25 healthy individuals receiving narrow-band UVB phototherapy in autumn and winter included the study. Both groups were given narrow-band UVB 3 sessions per week, a total of 12 sessions. The parameters associated Vitamin D metabolism, inflammatory parameters and strontium were evaluated before UVB, after 6-12 sessions and at the end. The severity of disease was calculated using Psoriasis Area Severity Index (PASI) scoring system. These two groups have compared in terms of vitamin D metabolism, inflammatory parameters and strontium both in own groups and each other. Conclusion: In our study, there has been observed changes in vitamin D and calcium metabolism in patients with psoriasis. 25 (OH) vitamin D and PTH are most affected by narrow-band UVB treatment. Level of proinflammatory cytokines like IL-6, osteopontin and strontium were higher in psoriasis patients, however these parameters didn't perform correlation with seriousity of disease (PASI) after phototheraphy. Comments: In our study, there has been observed changes in vitamin D, calcium metabolism and inflammatory cytokines in patients with psoriasis. But it is not clear whether these changes occured after the disease or triggered psoriasis. 25 (OH) vitamin D and PTH are most affected by narrow-band UVB treatment. We emphasized the role of vitamin D and PTH in the pathogenesis of psoriasis and response to treatment in our study. It is necessary to study calcium and vitamin D metabolism more carefully in theraphy resistant psoriasis cases.