Yoğun bakım ihtiyacı olan COVID-19 PCR pozitif / BT pozitif hastaların uzun dönem pulmoner sekel/durum analizi
The Analysis of long term pulmonary sequale of the patient diagnosed with COVID-19 PCR ve CT positive were followed up in intensive care unite
  1. Tez No: 750443
  2. Yazar: HAMİDE GÜL ŞEKERBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM GÜNGÖR, DOÇ. DR. EYLEM TUNÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Ciddi solunum yetmezliği nedeni ile yoğun bakımda takip edilen COVID-19 olgularında taburculuk sonrası hastaların akciğerlerinde nasıl bir sekel bıraktığı, pulmoner fonksiyon ve kapasitelerinin nasıl etkilendiği kısaca sekel durumu net bilinmemektedir. Çalışmamızda yoğun bakım ünitesinde COVID-19 hastalığı nedeniyle takip edilerek taburcu edilen olguların uzun dönem pulmoner fonksiyon ve sekel durumunu araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: COVID-19 hastalığı tanısıyla solunumsal yoğun bakımda tedavi edilip taburcu olan hastalar, 1 Ağustos 2020 – 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Polikliniği'nde kontrolleri yapılan hastalar çalışmaya alındı. Hastalar hastaneden taburcu oldukları tarihten itibaren 1. 3. ve 6. ay olmak üzere üç kez kontrole çağırıldı. Hastaların, semptom ve oksijen desteği sorgulama, saturasyon ölçümü, Modifiye BORG dispne skalası, akciğer grafisi, tam kan sayımı biyokimya, koagülasyon testleri yapıldı. Ayrıca 6 dakika yürüme testi (6-DYT), otur kalk testi, spirometre ile akciğer grafisinde düzelme olmayan hastalardan Toraks BT istendi. Bulgular: 1 Ağustos 2020 – 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında COVID-19 hastalığı nedeni ile yatan toplam 333 hastadan çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve gönüllü olan 81 olgu alındı. 81 olgunun 60'ı (% 74) erkek olup, ortanca yaş 49 (43-61) idi. Olguların yatış döneminde en sık görülen semptomlarının, nefes darlığı (% 69), öksürük (% 42), ateş (% 47) ve halsizlik (%37) olduğu görüldü. 6. ay kontrolüne gelen 66 olgunun 30 (%45)'unun şikâyeti vardı, en sık görülen şikâyet nefes darlığı, öksürük ve kas ağrısı idi. 6.ay kontrolünde çekilen Toraks BT'lerin 7 (% 28)'sinde buzlu cam infiltrasyonu, 4 (%16)'sında fibrozis, 2 (%8)'ünde band atelektazi ve 8 (%32)'sinde fibrotik bant görüldü. %12 olgunun Toraks BT'leri normal idi. 6. ay kontrolünde oksijen satürasyonu %98, ortalama FiO2: 21, ortanca Modifiye BORG skoru 0, USOT kullanan olgu sayısı 5 (%8) saptandı. SFT sonuçlarında ortanca FEV1: 2780 mL, ortanca FVC: 3100 mL, ortalama FEV1/FVC: % 88 saptandı. 6-DYT'de ortalama yürüme mesafesi 496 m iken, 30 sn otur-kalk testinde oturma-kalkma sayısının ortalaması 11 idi. Hastaların yatış, 1. 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Aim: COVID-19's effects on developping pulmonary sequela, lung functions and capacities among the survivors in intensive care unit (ICU) still remains uncertain. In the current study we aimed to investigate the long term sequale of COVID-19 survivors after intensive care unit discharge. Method: COVID-19 patients, discharged from ICU, and followed up in the Health Sciences University Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital Intensive Care outpatient clinic between 1 August 2020 and 31 August 2021 were included in the study. The patients were evaluated 1., 3. and 6. months after hospital discharge. On going or new symptoms, oxygen requirement, oxygen saturation, Modified BORG dyspnea scale, chest x-ray, blood tests were examined. Also 6-minutes walk test (6MWT), 30 second chair stand test (30s-CST), pulmonary function test and computured tomography were performed if abnormal chest X-ray was existed. Results: 333 patients diagnosed with COVID-19 were followed up intensive care unit during the study period. Of 333 patients, 81 patients were volunteered to participate, were included in the study. Of 81 cases, 60 (71%) were male and the mean age was 49 (43-61). On admission, dyspnea (%69), cough (%42), fever (%47), fatigue (%38) were the most common symptoms. Six months after discharge, 66 patients were examined. 33 of the patients had at least one symptom. Dyspnea, cough and myalgia were the common symptoms. At six months, 26 patients were evaluated by chest computered tomography. Ground glass opacity in 7 (%28), pulmonary fibrosis in 4 (%16), band atelectasis in 2 (%8) and fibrous stripe in 8(%32), normal chest CT in 3 (%12) patients were found. After discharge, of the 66 patients, oxygen saturation was %98, mean FiO2 was %21, median Modified BORG Scale was 0. 5 patients needed for supplemental oxygen. It was found that median of FEV1 was 2780 mL, median of FVC was 3100 mL, mean of FEV1/FVC was %88. Mean of 6-min walk tests distance 496m, mean of frequency 30 second chair stand test was 11. Symptoms during 1.,3., and 6. months and ICU follow-up, were evaluated, the regression of dyspne, cough and fatigue symptoms was detected, besides in laboratory findings, improvement of mean of lymphosit and eosinophil counts, NLO, LDH, CRP, Ferritin and D-dimer were determined.