Lipocalin-2 (neutrophil geletinase-associated lipocalin (NGAL) düzeyinin akut koroner sendromlu hastalarda prognostik önemi
Prognostic significance/value of lipocalin-2 (NGAL) levels in patients with acute coronary syndrome
  1. Tez No: 337288
  2. Yazar: SALİH SİNGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş: NGAL (lipocalin-2), nötrofillerde bulunan 25 kDa ağırlığında bir glikoprotein olup; aterosklerotik plak instabilitesinin önemli mediatörlerinden biri olan MMP-9'un aktivitesinin düzenlemesinden sorumludur. Miyokard infarktüsü geçirmiş hastalarda NGAL'in yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ancak, NGAL'ın miyokard infarktüsü geçirmiş hastalardaki prognostik değeri ile ilgili veri kısıtlıdır.Materyal / Metod: Toplam 71 akut koroner sendrom hastası (39 NSTE AKS ve 32 STEMI) çalışmaya alındı. Hastaların gelişte alınan kan örneklerinden HsCRP, NTProBNP ve NGAL düzeyleri ölçüldü. Ayrıca rutin olarak bakılan WBC, Nötrofil ve Troponin I düzeyleri kaydedildi. Takip süresi olan 3 ay sonunda primer ve sekonder sonlanım noktaları değerlendirildi.Sonuç: Sonlanım noktaları gelişen hastalarda gelişmeyenlere göre daha yüksek WBC,nötrofil sayısı, hsCRP ve NGAL seviyeleri saptanmasına rağmen sadece NGAL her üç durumda da istatiksel olarak anlamlılık düzeyine ulaşmıştır. Çok değiskenli logistikregresyon analizinde, primer sonlanım noktası ve Toplam MACE'nin tek ve bağımsız öngördürücüsü olarak NGAL bulundu. NGAL seviyesi WBC ve nötrofil sayılarıyla korele bulundu.Tartışma: Bu çalışmada plazma NGAL seviyesinin akut koroner sendromlu hastalarda hastane içi yatış ve 3 aylık takip sürecinde olumsuz sonlanım noktaları açısından prediktif değeri olduğu saptanmıştır. NGAL'in bu prediktif rolü inflamatuar yolaklar aracılığı ile açıklanabilir. AKS'da NGAL'in prognostik belirteç olarak rolünün daha fazla hasta populasyonu içeren başka çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: NGAL (lipocalin-2) is a 25kDa glycoprotein found in neutrophils and responsible for the regulation of the activity of matrix metalloproteinase nine (MMP-9), which is an important mediator in atherosclerotic plaque instability. NGAL is increased in patients with myocardial infarction. However, there is limited data of the prognostic value of NGAL in patients with myocardial infarction.Material-Method: 71 acute coronary syndrome patients (39 NSEMI, 32 STEMI) were included in this study. HsCRP, NT-proBNP and NGAL levels were measured in initial blood samples. Also WBC, nuetrophil and troponin I levels, which are routinely checked in patients were recorded. At the end of 3th month which is the determined follow up time; primary and secondary end points were evaluated.Results: Even though in patients with end points higher WBC, neutrophils, hsCRP and NGAL were detected; only NGAL is found statistically significant in all three circumstances. NGAL found the only and the independent predictor of primary end points and MACEs in multi-variative logistic regression analysis. NGAL levels were found correlated with WBC and neutrophil count.Conclusion: In this study, NGAL levels in acute coronary syndrome patients, is found to have predictive value for adverse clinical outcomes, in hospital and 3 month followup time after discharge. The predictive role of NGAL may be explained by the mediation of inflammatory pathways. The role of NGAL as a prognostic marker in ACS settings, requires further confirmation in studies with higher patient population.