Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda CPAP tedavisinin pro-BNP, CRP, homosistein ve kardiyak markırlar üzerine etkisi
The effects of pro-BNP, CRP, homocysteine and cardiac markers in the treatment of CPAP on patients with obstructive sleep apnea sydnrome
- Tez No: 337334
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN MUTLU, UZMAN ŞERMİN BÖREKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AmaçOUAS'ın bilinen en etkin tedavi yöntemi CPAP'dır. CPAP'ın kardiyak belirteçler, pro-BNP, CRP ve homosistein üzerine etkisi konusunda kısıtlı sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda; altta yatan primer kardiyak patolojisi bulunmayan hastalarda OUAS'ın tedavisinde CPAP kullanımının pro-BNP, CRP, homosistein ve kardiyak belirteçler (CK, CK-MB, troponin T) üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlandı.MetodCerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Uyku Laboratuvarında Haziran 2011 ile Nisan 2012 tarihleri arasında yapılan PSG sonucu ile OUAS tanısı konulan ve tedavisinde CPAP tedavisi verilen 33 hasta prospektif olarak 6 aylık takibe alındı ve değerlendirildi. Hastalardan polisomnografi kaydı öncesi ve 6 aylık CPAP tedavisi sonrasında kan alındı. EKO'da kalp yetmezliği bulguları saptanan 2 hasta ve kontrollere gelmeyen 1 hasta çalışma dışı bırakıldı. Hastalardan CPAP tedavisi öncesi ve sonrası alınan kan örneklerinde pro-BNP, CRP, homosistein, ve kardiyak belirteçler (CK, CK-MB, troponin T) çalışıldı, sonuçları karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS (Power Analysis and Sample Size) 2008 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanıldı.Bulgular30 hastanın yaş ortalaması 46,53±9,78 yıl olup 6'sı (%20) kadın, 24'ü (%80) erkekti. 19 (%63,3) hasta hiç sigara içmemiş, 5 (%16,7) hasta halen sigara içmekte ve 6 (%20) hasta sigarayı bırakmıştı. Hastaların VKİ'leri 34,12±5,89 kg/m²; boy ortalamaları 168,13±10,23 cm idi. Başlangıç pro-BNP ile 6. ay pro-BNP değerleri arasında ortalama 4,48 birimlik düşüş istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bulundu (p0,05). Başlangıç homosistein değerleri ile 6. ayda alınan homosistein değerleri arasındaki ortalama 0,04 birimlik artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). Başlangıç değerlerine göre CPAP tedavisi sonrası 6. ay CK değerleri arasında ortalama 7,07 birimlik artış olduğu görüldü, ancak bu artış istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). CPAP tedavisi öncesi ve sonrası CK-MB değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ObjectiveThe most effective treatment method known of OUAS is CPAP. There is limited number of study on CPAP?s effects on cardiac markers, pro BNP, CRP and homocysteine. In our study research into the use of CPAP and how it affects pro-BNP, CRP, homocysteine and cardiac markers (CK, CK-MB, troponin T) in the treatment of OUAS in patients without the primary underlying marker is aimed.MethodsIn Cerrahpasa Faculty of Medicine?s Department of Sleep Laboratory between June 2011 and April 2012; 33 patients with OUAS as a result of PSG have been evaluated and followed for prospectively 6 months. Blood samples have been taken from patients prior to Polysomnography registration and 6 months after CPAP treatment. Two patients with heart failure as a result of Echocardiography and one patient who did not turn up for check-ups were excluded from the study. The blood samples taken from the patients prior and after CPAP treatment, pro-BNP, CRP, homocysteine and cardiac markers (CK, CK-MB, troponin T) have been examined and results were compared. For statistical analysis NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007, and PASS (Power Analysis and Sample Size) 2008 Statistical Software (UTAH, USA) were used.ResultsThe average age of the thirty patients was 46,53±9,78 years and that of that 6 (20%) were women and 24 (80%) were men. 19 (63,3%) of the patients never smoked, 5 (16,7%) had been currently smoking and 6 (20%) had quit smoking. Patients VKI were 34,12±5,89 kg/m2 and their average height were 168,13±10,23 cm. In between initial pro-BNP and 6th month pro-BNP values and average of 4,48 units of decrease has been found very significant (p0,05). In between initial homocysteine levels and levels at 6th month an average of 0,04 units of increase has not found to be significant (p>0,05). According to the initial values 6 months after CPAP treatment CK values have been observed to have increased at an average of 7,07 units, however this increase was not statistically significant (p>0,05). Before and after CPAP treatment no significant correlation was found between CK-MB values (p>0,05). Before and after CPAP treatment no significant correlation was found between troponin T values (p>0,05).ConclusionIn conclusion, in the study of moderate and severe OUAS patients treatment prior to CPAP and 6 months after CPAP treament, CRP, homocysteine and cardiac markers (CK, CK-MB, troponin T) has not shown any significant statistical change (p>0,05).