İzmir deki kentsel dönüşüm projeleri üzerinden karşılaştırmalı bir coğrafi analiz: Kadifekale Uzundere örneği
The comperative geographical analysis on the urban transformation projects in İzmir: The case of Kadifekale - Uzundere
- Tez No: 337407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİFE KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Günümüzde kentsel dönüşüm kentsel sorunların çözümünde kullanılan yeni yol ve yöntemlerden biridir. Ülkemizde kentsel dönüşümün en yaygın uygulama alanları da temel kentsel sorunlardan biri olan gecekondu alanlardır. Bu çalışmada, ülkemizde kentsel sorunların temel kaynağı olarak görülen gecekondulaşma sürecini çarpıcı bir biçimde yaşayan İzmir?de uygulanan Kadifekale Kentsel Dönüşüm projesi eleştirel bir yaklaşımla incelenmiştir. Bu çerçevede, söz konusu projenin yer seçimi, mekânsal kullanım detayları, uygulama alanında yaşamakta olan semt sakinlerinin proje konusundaki görüş ve beklentileri, proje süreci ve sonrası alanda gerçekleştirilen araştırmalar çerçevesinde ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our day?s urban transformation is a new method which is using to solve of urban problems. In our country widespread application areas of urban transformation projects are squatter areas which one of the base urban problems. In this study The Kadifekale urban transformation project examined with a critical approach within the framework of İzmir that evidently experiences the process of squatting observed in our country as the source of urban problems. Within this framework, it is intended to evaluate the choice of location for the project concerned, the details of spatial use and the views and expectations of the neighborhood residents living in the implementation area about the project, the process of the project and it?s outcomes within the framework of the research made in the area.