Hisse senedi ve bono getirilerinin doğrusal olmayan modellemelerle analizi: Türkiye örneği
Non-linear analysis of stock and bond market returns: Evidence from Turkey
- Tez No: 337418
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE ÖZLEM ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı Markov Rejim Değişim Modeli?nin Türkiye?de hisse senedi ve bono getirileri ilişkisini tahminlemede uygulanmasıdır. Yatırımcı için portföyüne aldığı yatırım araçlarının olası şoklar karşısında ve ekonominin kötüye gittiği durumlarda birbirini dengelemesi önemlidir. Bu durum analitik olarak kötü ekonomik koşullarda getiri serilerinin arasındaki korelasyonun düşmesi olarak gözlemlenebilir. Analizde bu araçların risksiz kazanç oranının üzerinde sağladıkları getiriler kullanılmıştır. Yatırım araçları kendi içlerinde incelendikten sonra ortak dağılımları için farklı sayıda rejim ve gecikmeli değer içeren modeller karşılaştırılmıştır. Hannan-Quinn bilgi ölçütüne göre iki rejimli ve otoregresif yapı içermeyen model öne çıkmıştır. Modele göre olumsuz ekonomik ortamlarda iki yatırım aracı arasındaki korelasyon artmaktadır. Sonuçlar Ocak 2001- Ocak 2013 döneminde Türkiye?de İMKB ve 365 gün vadeli DİBS?in portföy çeşitlendirmesinde değerlendirilmesinin uygun olmayacağına, iki piyasa arasında negatif bulaşma gözlemlendiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to implement the Markov Switching Vector Autoregression model for analyzing the Turkish stock and bond market relationships. It is important for an investor whether the assets in his/her portfolio will compensate for each other against a shock or in a bad economic environment. This can be verified via possible declines in the correlation coefficient between the asset returns. A further improvement has been made by using the excess return series which are calculated in excess of the risk-free rate. After the series had been examined thoroughly, models with a number of regime and lagged values have been compared. According to the Hannan-Quinn Information Criterion the model with two regimes and no autoregressive part have been selected. It has been shown that the correlation between the two asset returns tend to be higher during economic downturns. The results have shown that in the period of January-2001 and January 2013, stock market and the bond market have not been useful for portfolio diversification purposes and negative contagion was observed among the two markets.