Arthur Lumley Davids'e göre XIX. yüzyılda Osmanlı Türkçesi
Ottoman-Turkish at theXIX th century according to Arthur Lumley Davids
- Tez No: 337431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖZTEKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 510
Özet
Türkolojiye katkıda bulunan İngilizler arasında önemli bir yeri olan Arthur Lumley Davids?in bir çeviriyazılı metin niteliğindeki A Grammar of The Turkish Language adlı eseri, bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bir 19. yy eseri olarak, eserden elde edilen bilgilerle Osmanlı Türkçesinin genel görünümü çizilmeye çalışılmıştır. Çalışma, Giriş ve Sonuç bölümleri hâriç yedi bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde yazar ve eser hakkında bilgi verilmiştir. Sonraki bölümlerde ise Arthur Lumley Davids?in transkripsiyon sistemi, Osmanlı Türkçesinin ses ve şekil bilgisi, söz dizimi ve alıntı unsurlar hakkında bilgi verilmiştir. Sözlük-Dizin bölümünde, çalışmaya konu olan bölümlerdeki her kelime madde başı yapılmış eserdeki transkripsiyonları, kullanım sıklıkları ve alt madde olarak da işletme ekli şekilleri verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, eserin bütününden elde edilen bilgilerle 19. yy Osmanlı Türkçesi hakkında ulaşılan bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Being as an transkriptionstext A Grammar of The Turkish Language of Arthur Lumley Davids who has an important role among the English contributed to Turkology provides the basis for this thesis. The work as being a 19. century work, the general view of Ottoman Turkish tried to be drawn with the information obtained. The thesis is composed of seven chapters except Introduction and Conclusion. In Introduction, information about the author and the work is given. In the continuing chapters information about the transcription system of Arthur Lumley Davids, phonology and morphology of Ottoman Turkish, syntax and borrowed elements is given. In the Glossary-Index chapter, each word is an entry with its frequencies and the inflectional forms of each word are listed as sub-entries. In Conclusion, with the information obtained from all over the work, the results achieved for the 19. century Ottoman Turkish are pressented.