İnsan kaynaklarının geliştirilmesinde kültürlerarası eğitim
Intercultural training in the development of human resources
  1. Tez No: 337463
  2. Yazar: FULDEN İNAL ZOREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE SARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
İşletmelerin uluslararası boyuta ulaşması ile kültürlerarası iletişim çalışma hayatının da bir gerçeği haline gelmiştir. Hem sunulan hizmet ve ürünlerin hedef kitlesinin hem içinde bulunulan çevrenin hem de insan kaynaklarının çok kültürlü yapısı işletmelerde farklı kültürlerle etkin iletişim kurabilme ve kültürel farklılıkları yönetebilme konularını gündeme getirmiştir. Kültür her davranışımızı olduğu gibi iş yapma, yönetme ve motive etme biçimimizi de etkilemektedir. Dolayısıyla farklı kültürel ortamlar farklı davranış kalıplarını gerektirmektedir. Bir kültürde çalışanları motive eden bir davranış veya yönetim tarzı, farklı bir kültürde demotivasyona sebep olabilmektedir. Bu nedenle davranışlara kaynaklık eden kültürel bilgiye sahip olmak söz konusu kültürel bağlamda doğru davranışları sergileyebilmek açısından önem taşımaktadır. Günümüzde iş hayatında başarı için sadece iletişim becerilerine değil kültürlerarası iletişim için gerekli bilgi, beceri ve tutumlara da sahip olmak gerekmektedir. Kültürlerarası yetkinlik uluslararası işletmelerin insan kaynaklarının gelişim alanlarından biri haline gelmiştir. Kültürlerarası eğitim yoluyla gerçekleştirilebilecek kültürlarası yetkinlik alanındaki bu gelişim, çalışanların farklı kültürlerle iletişimlerinde etkinlik sağlayabilmelerini amaçlamaktadır. Kültürlerarası yetkinlik konusunda gelişim özellikle işletmelerin farklı lokasyonlarında görevlendirilen çalışanları ve aileleri için önemlidir. Çünkü farklı bir kültür içinde yaşamak ve çalışmak durumunda olmak beraberinde birçok zorluk getirmektedir. Yaşanan kültür şoku bunların başında gelmektedir. Hem psikolojik hem de fiziksel belirtiler ile ortaya çıkan kültür şokunun atlatılamaması durumunda kültürlerarası uyum da sağlanamayacaktır. Kültür ve kültürel farklılıklar konusunda teorik altyapı, gidilecek ülkeye özgü bilgiler (politik, ekonomik, coğrafi, tarihi, vb.), karşılaşılabilecek zorluklar, söz konusu ülkenin değer yargıları, inançları ve gelenekleri, iş hayatında ve çalışma ortamında dikkat edilmesi gereken kuralların yanı sıra alışveriş bilgileri, yerel hizmetler, eğitim, vb. günlük hayatın işleyişine yönelik bilgileri içeren kültürlerarası eğitim, kültürlerarası uyum sürecinin daha rahat atlatılabilmesi konusunda fayda sağlayacak ve uluslararası çalışanın iş hedeflerini gerçekleştirebilmesini kolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
With internationalization of corporations, intercultural communication became a part and fact of the working life. Corporations? multicultural structure of the target audience of services and products, environment and human resources bring forward effective communication with different cultures and managing cultural differences in their agenda. Culture as effecting our every behaviour, effects also our way of doing job, managing and motivating. Accordingly different cultural environments require different behaviour forms. A behaviour or management style which is motivating employees within a culture can cause demotivation in a different culture. Consequently having the cultural knowledge effecting how to behave is important to be able to act in the correct way in a given cultural context. Communication skills are not enough to be successfull in today?s working life, additionally knowledge, skills and attitudes of intercultural communication are required. Intercultural competence became an area of development for the human recources of international business corporations. Development of intercultural competence provided by the intercultural training will bring benefit to the employees as increasing their efficiency during interactions with different cultures. Development of intercultural competence is important especially for the employees who are appointed to the different locations of the corporations and their families. Because living and working in a different environment can bring a lot of difficulties. Culture shock holds the first place between them. If the culture shock appearing both with physical and psychological sypmtoms can not be overcomed, intercultural adjustment can not be established. Intercultural training including subjects like theoretical framework of culture and cultural differences, spesific knowledge regarding destination country (political, economical, geographical, historical knowledge etc.), possible difficulties to be faced, value judgements, beliefs and traditions, spesific rules of working life and environment and information about daily life routine such as shopping, local services, education, etc., will help to get over intercultural adjustment easily and support the international employee to achieve business results and targets.