Elektronik paranın para politikası uygulamaları üzerine etkisi
  1. Tez No: 162827
  2. Yazar: BARIŞ BERİSPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN TOGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Toplum tarafından yaygın olarak kullanılan geleneksel ödeme araçları nakit, çek ve çeşitli debit ve muhtelif ödeme kartlarından oluşmaktadır. Son dönemde ortaya çıkan bir ödeme aracı ise; görünüşte bir debit kart veya diğer ödeme kartlarına benzeyen, çok amaçlı peşin ödenmiş kartlardır. Bu kartlara alım gücünü temsil eden elektronik para yüklenmiştir. Bu özellik ile alışılmış kartların aksine, kartın sahibi olan kişinin kimliğini onaylatmaksızın ödeme yapılabilmektedir. Sonuç olarak elektronik para geleneksel nakit para, banknot ve bozukluk ile bir çok bakımdan karşılaştırabilmektedir. Elektronik para bir çok farklı şekilde tanımlanmıştır. Ancak, Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin 2000/46/EC sayılı yönergesinin birinci maddesinde elektronik para yasal tanımına kavuşmuştur. Buna tanıma göre elektronik para; elektronik bir cihaz üzerinde saklanan, ihraç edilen parasal değerden az olmayan bir fon karşılığı çıkartılan, ihraç eden kuruluş dışındaki girişimler tarafından ödeme aracı olarak kabul edilen, ihraç eden kuruluşun borcunu temsil eden parasal değerdir. Hane halklarının ödemelerinin esas kısmı nakit ile yapılan düşük değerdeki mübadeleler olduğu için, elektronik paranın getirdiği kolaylık ve sağladığı maliyet tasarrufu gibi avantajları nedeniyle nakdin yerini almasını beklemek şaşırtıcı olmayacaktır. Elektronik paranın para politikası açısından önemi de elektronik paranın banknot ve bozukluk için çok yakın ikame olabilmesinden kaynaklanır. Bu ikame sürecinde emisyonda meydana gelebilecek azalmaya paralel olarak merkez bankaları borç sertifikaları ihraç edebilecekleri gibi bankaların atıl rezerv bulundurmalarını teşvik etmek suretiyle bilanço büyüklüklerini koruyabilirler veya aktiflerindeki menkul kıymetleri elden155 çıkarabilirler. Bu politikaların tümü merkez bankaları karlarını olumsuz yönde etkileyecektir. Dolayısıyla, para tabanının düzeyine ilişkin politika tercihlerinden bağımsız olarak senyoraj gelirinin azalması beklenmektedir. Ayrıca, merkez bankası yükümlülüklerine olan talepteki azalmaya bağlı olarak merkez bankalarının para piyasasında kısa vadeli faiz oranları üzerindeki kontrolünün devam edip etmeyeceği de tartışılmaktadır. Bu noktada; merkez bankalarının para piyasasında tekel konumunda olmaları nedeniyle, önerdikleri oranlardan borç alma ve verme gücüne sahip oldukları unutulmamalıdır. Bu yönde bir para politikası operasyonel süreci neticesinde - merkez bankası ve bu nedenle merkezi hükümetlere olan maliyetine karşın - kısa vadeli faiz oranının belirlenen sınırlar dahilinde oluşmasının sağlanabileceği ve para politikasının merkez bankası tarafından kullanılmaya devam edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Traditional payment instruments used by the general public comprise cash, cheques and various debit and other payment cards. The latest payment instrument to emerge is the multi-purpose prepaid card, which outwardly resembles a debit card or some other payment card. The multi purpose prepaid card has purchasing power, electronic money, embedded in it. This feature distinguishes it from conventional payment cards which the cardholder can use to identify him and to authorize an instruction to debit and credit this amount to the beneficiary of the payment. Consequently, electronic money is comparable to conventional cash, notes and coin in many respects. Generally speaking electronic money is defined by many other ways but a legal definition of electronic money has been provided in Article 1 of the European Parliament and Council Directive 2000/46/EC is as follows:“electronic money shall mean monetary value as represented by a claim on the issuer which is: (i) stored on an electronic device; (ii) issued on receipt of funds of an amount not less in value than the monetary value issued; (iii) accepted as means of payment by undertakings other than the issuer”. As the bulk of payments by households are low-value transactions made in cash, consequently it is unambiguous to expect electronic money to substitute cash because of the advantages it offers like convenience and cost saving. The importance of electronic money for monetary policy stems from the fact that electronic money may become a very close substitute for banknotes and coins. During this substitution process with the decrease in the volume of currency issued, central banks may issue debt certificates and induce banks to invest in reserves in order to keep their extent of balance sheet or dispose157 securities. Consequently, apart from the policy choices about the size of base money a reduce in seignorage is expected. Besides, due to the falling demand for central bank liabilities the question arises, whether central bank can continue to set short term interest rates at the desired levels. As the central bank is the monopoly in the money market after all, it has the power to borrow and lend by the rates it offers. As a result of a monetary policy operational procedure of this kind - although this procedure has costs to central banks and hence to central governments - it should be possible to determine the levels of short term interest rates and monetary policy would continue to be used effectively by central banks.