Garanti belgeleri
Warranty certificates
  1. Tez No: 337689
  2. Yazar: AHMET ALPASLAN GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Garanti belgelerine ait düzenlemeler pazarlama stratejilerinin önemli bir faktörüdür. Ayrıca garantiler alıcı ve üretici arasındaki uyuşmazlıkların çözümünde de önemli bir fonksiyon icra ederler. Garanti belgeleri içerisinde tüketici ürün garanti belgeleri en yaygın olanlarıdır fakat içeriğinin tespitinin nasıl yapılacağı veya ürün dayanıklılığı ve güvenliği ile olan bağlantısı hakkında çok az şey bilinmektedir. Garanti belgelerinin türleri de inceleme konumuzu teşkil etmektedir. En önemlileri ihtiyarî ve zorunlu garanti belgeleridir. Bu iki garanti türündeki ayırım çizgisi hukukun ürünler için garanti belgesi düzenlenmesini gerekli görüp görmediği üzerindedir. Garanti belgelerinin başka bir önemli rolü de tüketicilere yetkili servis sunumunu getirmesidir. Tüketici garanti belgeleri tüketicilere ürünler hakkında çeşitli ve kapsamlı seçimlik hakların yanında yetkili servis talep etme hakkı da sunmaktadır. Fakat tüketiciler yetkili servislerden elde ettikleri hizmetin kalitesinden bazen memnun kalmamaktadırlar. Şikayetler genellikle geç teslim, personelin yavaş ve ilgisiz hareketi, düşük performans ve gereksiz komplike prosedürler üzerinedir. Bu şikayetlere karşılık servisler de kazanç elde etmenin, yetenekli ve istekli işçi bulmanın ve tüketiciyi memnun etmenin ne kadar zor olduğundan şikayet etmektedirler. Tüketicilerin vakit kaybına uğramaması için, yetkili servislerin tüketicilere olan yükümlülüklerini ne kadar süre içerisinde yerine getirmesi gerektiği hakkında yasal düzenlemeler vardır. Garanti belgesinde vaad edilen garantilerden birinin şartları oluşmuşsa, normal prosedür alıcının satıcı veya yetkili servisle iletişime geçip onlardan problemin çözümünü talep etmesi şeklinde işlemektedir.
Özet (Çeviri)
Terms of warrranty certificates are generally an important factor of marketing strategy. Also warranties play an important function in the resolution of disaccords that may appear between buyer and manufacturer. Consumer product warranty certificates are our most expansive, but little is known about what determines their content or how they connected with reliability and durability of goods. Furthermore we are interested in species of warranty certificates. Most important ones are voluntary and mandatory warranty certificates. The division line is very explicit and depends on whether or not the law requires the creation of a warranty certificate for products. Another significiant function of warranty certificates is to afford authorized services to consumers. Consumer warranty certificates afford consumers with a comprehensive set of rights for the products and authorized services they acquire. But consumers are not always pleased with the quality and value of these services they receive. People complain about late deliveries, rude or heavy-handed personnel, poor performance, and needlessly complicated procedures. Many providers complain about how difficult it is to make a profit, how hard it is to find skilled and motivated employees, or how difficult it has become to please consumers. In clauses there are limits as to how long customers are willing to be kept waiting and service must be delivered fast enough so that customers do not waste time receiving service. If there is a breach of any warranty in the warranty certificate, the normal procedure is for the buyer to contact the seller or authorized services and ask them to fix the problem