Doğu kayını (Fagus orientalis lipsky ) odununun teknolojik özellikleri
Technological properties of oriental beech ( fagus orientalis lipsky. ) wood
- Tez No: 33777
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÖRS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, Doğu Kayını (Fagus orientalis Lipsky. ) odununun bazı fizlkeel ve mekanik özelliklerinin araştırıl ması amaçlanmıştır. Bunun için, Doğu Kayını yayılış alanla rından alınan 19 adet örnek ağaçtan yararlanılmış ve deneyler standartlara uygun olarak hazırlanan örnekler üze rinde yapılmıştır. Fiziksel özelliklerden! yıllık halka genişliği, yaz odunu iştirak oranı, tam kuru ve hava kurusu özgül ağırlık lar, hacim yoğunluk değeri ve odunun çalışma miktarları, mekanik özelliklerden; liflere paralel basınç direnci, eğilme ve eğilmede elastlklik modülü, liflere paralel ve dik çekme direnci, makaslama direnci, yarılma direnci, Brinell Sertlik değerleri belirlenmiştir. Deney sonuçlarına görej yıllık halka genişliği ve özgül ağırlıklar ile ağaçlar ve bölgeler arası homojenlik denetim leri yapılmış, mekanik özellikler ile özgül ağırlık arasın daki ilişkiler istatistiksel anlamda belirlenmiştir. VII
Özet (Çeviri)
TECHNOLOGICAL PROPERTIES OF ORIENTAL BEECH (Fagus orientalis Lipsky.) WOOD The aim of this study is to investigate some physical and mechanical properties of oriental beech (Fagus orientalis Lipsky.) wood. Therefore, 19 trees were selected and cut to make the experiments from native distribution areas of oriental beech. âs physical properties, width of annual rings and rate of latewood in annual rings, specific gravity in oven-dry and air-dry, values of density in volume and shrinkage of wood were determined, and as mechanical properties, compression strength parallel to the grain, static bending strength, modulus of elasticity, strength in tension parallel and perpendicular to the grain, shear strength, cleavage strength and values of Brinell-hardness. Furthermore, homogenous groups among trees and areas for width of annual rings and specific gravity were found. Relations between mechanical and specific gravity were statistically determined. VIII