Psoriasis hastalarında metabolik sendrom varlığının araştırılması ve betatrofin, irisin düzeylerinin değerlendirilmesi
Investigation of metabolic syndrome in psoriasis patients and evaluation of betatrophin, irisin levels
  1. Tez No: 480238
  2. Yazar: BENGİSU ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç : Psoriasis toplumda sık görülen kronik, tekrarlayıcı, enflamatuar ve sistemik bir hastalıktır. Deri tutulumu dışında artrit, metabolik sendrom, insülin rezistansı, enflamatuar barsak hastalığı gibi komorbiditeler ile birliktelik gösterebilmektedir. Betatrofin ve irisin glukoz homeostazisinde, lipit regülasyonunda rolü olduğu düşünülen yeni kuşak hormonlardır. Psoriasisin, diyabetes mellitus ve metabolik sendrom ile olan yakın ilişkisi nedeni ile betatrofin ve irisin düzeylerindeki değişikliklerin hastalığın patogenezini ve komorbidite gelişimini aydınlatmada yol gösterici olabileceğini düşünmekteyiz. Bu sebeple çalışmamızda psoriasis hastalarında metabolik sendrom varlığı, betatrofin ve irisin düzeyleri değerlendirilmiştir. Yöntem: Çalışmaya Onsekiz Mart Üniversitesi yerel etik kurul komitesi tarafından verilen onay doğrultusunda; Onsekiz Mart Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine 25.12.2015-25.03.2016 tarihleri arasında başvuran 91 hasta dahil edildi. Çalışmamızda 3 grup meydana getirildi. İlk grup metabolik sendrom tanısı koyulan 33 psoriasis hastası ile oluşturuldu. İkinci grup için metabolik sendrom tanısı olmayan, metabolik sendrom tanı kriterlerinden herhangi birini taşımayan 26 psoriasisli hasta seçildi. Kontrol grubuna 32 sağlıklı birey alındı. Hastaların bel çevresi, basen çevresi, boy ve kilo ölçümleri dermatoloji polikliniğinde yapıldı, vücut kitle indeksleri ve PASİ değerleri hesaplandı. Betatrofin ve irisin düzeyleri hastanemiz klinik biyokimya laboratuarında ELISA yöntemiyle değerlendirildi. Bulgular: Betatrofin konsantrasyonu psoriasis hastalarında daha düşük seviyede saptanmıştır (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Objective : Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease, which is frequently associated with comorbidities including metabolic syndromei insulin resistancy, inflamatory bowel disease. Betatrophin and irisin are novel hormons and have been proposed to regulate metabolic diseases such as obesity, diabetes or metabolic syndrome which are common comorbidities in psoriasis. Method : In this study, we evaluated 91 patients which are requested Canakkale Onsekiz Mart University, Faculty of Medicine, Dermatology Department outpatient clinic during december 2015 and march 2016. 33 psoriasis patient with metabolic syndrome, 26 psoriasis patient without metabolic syndrome and 32 healthy control were enrolled. The body mass index (BMI) ,waist and hip circumference were calculated. The score of PASI was noted. Serum irisin and betatrophin concentrations were examined by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Results : Betatrophin concentration was lower in patients with psoriasis (p = 0.001).