Metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda kemoterapi tedavisi sonuçlarımız
The aim of the present study is to determine overall survival time, time to progression and response rates to the first line chemotherapy in metastatic non-small cell lung cancer
- Tez No: 337802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE TURNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı metastatik KHDAK tanısı almış olgularda uygulanan birinci seri kemoterepiye yanıt oranlarını, progresyona kadar geçen süre ve genel sağkalım sürelerini belirleyebilmektir. Hastalar ve Yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı Polikliniğinde takip edilen Evre IV KHDAK tanısı almış 62?si kadın toplam 300 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelenerek birinci seride uygulanan kemoterapi tipi ve kür sayısı, tedavi yanıt oranları, progresyona kadar geçen zaman ve genel sağkalım süreleri hesaplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde, SPSS 16.0 (Windows) programı kullanılmıştır. Olguların progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalım analizleri Kaplan-Meier yöntemi ile belirlenmiştir. Değişkenler ve progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalım arasındaki ilişkiyi belirlemek için log-rank regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Olguların genel sağkalım süresi ortanca 13ay?0.6 (GA: 11.9-14.2 ) olarak saptanmıştır. Histolojik alt tipler ve cinsiyet açısından değerlendirildiğinde genel sağkalım süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Birinci seri kemoterapi sonrası progresyona kadar geçen süre ise tüm olgular için ortanca 5?0.3hafta (GA:4.5-5.5 ) olarak saptanmıştır. Tüm histopatolojik tipler progresyona kadar geçen süre açısından değerlendirildiğinde Cisplatin-Dosetaksel kombinasyonu (8.7?1.3hafta (GA:6.2-11.2) ) ile Cisplatin-Gemsitabin (6.0?0.5hafta (GA:5.1-7.0)) kombinasyonu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(p=0.029). Skuamöz hücreli kanserli olgularda birinci seri tedaviler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmaz iken; adenokarsinom histolojili olgularda ise Cisplatin-Dosetaksel kombinasyonunun Cisplatin-Gemsitabin kombinasyonuna göre progresyona kadar geçen süre açısından istatistiksel olarak anlamlı bulunan bir üstünlük sağladığı saptanmıştır(p=0.049). Sonuç: Birinci seride kullanılan Cisplatin-Dosetaksel kombinasyonu progresyona kadar geçen süre açısından Cisplatin-Gemsitabin kombinasyonuna göre üstün bulunmuştur. Bu üstünlüğün özellikle adenokarsinom alt tipindeki etkinliğinin fazla olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu sonuçlar KHDAK?nin birinci seri tedavisinde adenokarsinom alt tipinde Cisplatin-Dosetaksel kombinasyonunun etkin olduğunu ve tolerabilitesi mutlaka göz önünde bulundurularak tercih edilebileceğini düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study is to determine overall survival time, time to progression and response rates to the first line chemotherapy in metastatic non-small cell lung cancer (NSCLC). Patients and Methods: The files of totally 300 patients 62 of whom were female and followed with the diagnosis of Stage IV Non-Small Cell Lung Cancer in the Clinic of Medical Oncology of Cerrahpaşa Medical Faculty were investigated retrospectively. Types of first line chemotherapy, the number of cures, treatment response rates, time to progression and overall survival times were determined. For the statistical evaluation of the data, SPSS 16.0 (Windows) software was used. Time to progression and overall survival analysis were determined with Kaplan-Meier method. To determine the relationship between the variables and time to progression and overall survival, log-rank regression analysis was used. Results: Median overall survival time was found to be 13months?0.6 (CI: 11.9-14.2). When histological subtypes and gender were evaluated, no statistical difference was detected in terms of survival time between different groups. Median time to progression after first line chemotherapy for all the cases was detected as 5?0.3weeks (GA:4.5-5.5). In all histological subtypes, the difference between the Cisplatin-Docetaxel combination and the Cisplatin-Gemcitabine combination was found to be statistically significant (p=0.029). Time to progression for Cisplatin-Gemcitabine and Cisplatin-Docetaxel were 6.0?0.5weeks (CI:5.1-7.0) and 8.7?1.3weeks (GA:6.2-11.2) respectively. In the cases with squamous cell cancer, , no significant superiority was detected in terms of time to progression with different regimens. In the cases with adenocarcinoma, Cisplatin-Docetaxel combination was found to provide a significant superiority to the Cisplatin-Gemcitabine combination in terms of time to progression (p=0.049). Conclusion: In terms of the first line chemotherapy combinations, Cisplatin-Docetaxel combination was found to be superior to Cisplatin-Gemcitabine in terms of time to progression. That superiority was thought to result from its effectiveness particularly in adenocarcinoma subtype. These results suggested that in the first line treatment of the NSCLC, adenocarcinoma subtype, Cisplation-Docetaxel combination was an effective and preferable regimen by certainly taking its tolerability into consideration.