Retina dekolmanı nedeniyle vitrektomi sırasında internal limitan membran soyulan hastalarda peripapiller sinir lifi kalınlığı analizi
The peripapillary nerve fibre layer thickness analysis the cases who underwent vitrectomy with internal limiting membrane peeling for the treatment of retinal detachment
- Tez No: 337801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÇÖKEM ARVAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Retina dekolmanı nedeniyle yapılan vitrektomi sırasında maküler İLM soyulan ve soyulmayan olgularda ameliyat sonrası peripapiller sinir lifi kalınlığının optik koherens tomografi ile ölçülerek karşılaştırması.Gereç ve Yöntem: Toplam 31 hastanın 62 gözü çalışmaya dahil edildi. Ameliyatta yapılan işleme göre hastalar iki gruba ''İLM soyulan-grup 1'' ve ''İLM soyulmayan-grup 2'' ve her grubun diğer gözü kontrol grubu olarak ayrıldı. Grup 1'de 32 göz, grup 2'de 30 göz bulunuyordu.Tüm olgularda STRATUS/OCT cihazı kullanılarak peripapiller sinir lifi kalınlığı ölçüldü. Peripapiller RSLT kalınlıkları kadranlar halinde iki grup arasında ve kontrol grup ile karşılaştırıldı.Bulgular: Otalama yaş grup 1'de 53.0±14.81 yıl, grup 2'de 49.93±10.34 yıl idi, (p=0.512). Ortalama takip süresi grup 1'de 21.43±13.91 hafta, grup 2'de 21.06±13.57 hafta idi (p=0.64). Maküla tutulumu grup1'de 14gözde, grup 2'de 12 gözde mevcuttu. Cinsiyet (p=0.71), ortalama dekolman süresi (p=0.382) açısından iki grup arasında fark bulunmadı. Ameliyat öncesi ve sonrası DGK'de her iki grupta (p=0.001) ve ayrıca iki grup arasında (p=0.011) fark bulundu. Ortalama RSLT kalınlık değeri grup 1 ve grup 2 arasında inferior kadranda (p=0.859), superior kadranda (p=0.332), nazal kadranda (p=0.235), temporal kadranlarda (p=0.843) istatistiksel olarak anlamlı fark göstermedi. İLM soyulan grupta ameliyat olan ve karşı gözlerde ölçülen RSLT kalınlığında tüm kadranlarda istatistiksel anlamlı fark tespit edilmedi (p >0.05). İLM soyulmayan grupta ameliyat olan ve karşı gözlerin ölçülen RSLT kalınlıklarında tüm kadranlarda da anlamlı fark yoktu (p > 0.05).Sonuç: Çalışmamızda retina dekolmanı nedeniyle vitrektomi yapılan hastalarda ameliyat sonrası geç dönemde epiterinal membran gelişimini engellemek amacıyla uygulanan maküler bölgede İLM soyulması, peripapiller sinir lifi kalınlığını etkilemediği tespit edildi. İLM soyulan olgularda ortaya çıkan daha düşük fonksiyonel iyileşmede peripapiller sinir lifi kalınlığı değişiminin rolü olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the peripapillary nerve fibre layer thickness (NFLT) between the cases who underwent vitrectomy with or without internal limiting membrane (ILM) peeling for the treatment of retinal detachment.Methods: Sixty-two eye of thirty-one patients were included into the study.Patients were divided into the two groups. Group 1 included thirty-two eyes underwent vitrectomy with ILM peeling and group 2 included thirty eyes, underwent vitrectomy without ILM peeling. Peripapillary nerve fibre thickness were measured with optical coherens tomography after silicone oil removal in study eyes and fellow eyes of all the patients.Results: Mean age of patients in group 1 was 53.0±14.81 years and 49.93±10.34 years in group 2 (p=0.512). Mean follow-up time was 21.43±13.91 weeks in group 1 and 21.06±13.57 weeks in group 2 (p=0.64). Eight eyes in group1 and eleven eyes in group 2 were phakic preoperatively. Eight eyes in group 1 and four eyes in group 2 were pseudophakic preoperatively. Macula was involved in fourteen eye in group 1 and twelve eyes in group 2. Best corrected visual acuity improved postoperatively when compared with preoperative VA level (p=0.001). BCVA was significantly better in the eyes that underwent vitrectomy without ILM peeling. Peripapillary nerve fibre layer thickness did not show significant difference between two groups at superior, inferior, temporal and nasal quadrants. It was not different from the measurements taken from the fellow eyes.Conclusion: ILM peeling during the vitrectomy for the treatment of retinal detachment did not effect the peripapillary nerve fibre layer thickness. Less visual gaining after vitrectomy with ILM peeling for retinal detachment is not originated from the changes in peripapillary nerve fibre layer thickness.