Kemı̇k metastazı olan küçük hücrelı̇ dışı akcı̇ğer kanserı̇ hastalarında denosumab ve zolendronı̇k ası̇t tedavı̇lerı̇nı̇n ı̇skelet ı̇lı̇şkı̇lı̇ olaylar ve sağkalım üzerı̇ne etkı̇lerı̇nı̇n karşılaştırılması
Comparison of the effects of denosumab and zoledronic acid treatments on skeletal-related events and survival in patients with small cell lung cancer with bone metastases
  1. Tez No: 946129
  2. Yazar: AYÇA ADIACAR SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE ULAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamızda, küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastaların kemik metastazlarının tedavisinde denosumab ile zoledronik asit (ZA) tedavisinin iskelet ilişkili olay (İİO) ve sağkalım üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Şehir Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde 2019-2024 yılları arasında kemik metastazı olan, kemik modifiye edici ajan (KMEA) tedavisi uygulanmış, kadın ve erkek, akciğer kanseri tanısı almış 149 hasta dahil edilmiştir. Nicel değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında normal dağılım varsayımına uygunluk durumuna göre Student t testi veya Mann Whitney U testi kullanıldı. Nitel değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında ki-kare testi veya Fisher'in kesin testi veya Fisher-Freeman-Halton testi kullanıldı. İİO ile bağımsız olarak ilişkili olan faktörlerin belirlenmesinde ileriye dönük seçimli çok değişkenli lojistik regresyon analizi kullanıldı. Sağkalım süreleri Kaplan-Meier metodu ile hesaplandı. Bulgular: Araştırmaya 149 hasta (133 erkek ve 16 kadın) dahil edildi. Hastaların %89,26'sı erkekti. Hastaların %54,36'sı sigara içicisi, %49,66'sında komorbidite (en sık hipertansiyon, diabetes mellitus, koroner arter hastalığı) mevcuttu. Tanıda %88,59 hastada uzak metastaz, %78,52 hastada kemik metastazı vardı. Adenokarsinom (%58,39) en sık histolojik tip idi. 104 (%69,80) hastada en az bir İİO saptandı. En sık kemiğe RT gerekliliği (%47,65) ve hiperkalsemi (%33,56) meydana geldi. KMEA türüne göre klinik, patolojik özellikler ve laboratuvar bulgularını kıyasladığımızda, exitus (p=0,005) ve küratif radyoterapi (p=0,031) yüzdeleri zolendronik asit (n=81) grubunda daha yüksek bulunurken, tanıda evre IVB (p=0,018), tanıda uzak metastaz (p=0,007), tanıda kemik metastazı (p=0,014), 3 ve üzeri kemik metastazı (p=0,004) yüzdeleri ve CEA seviyesi (p=0,027) denosumab (n=68) grubunda daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the effects of denosumab versus zoledronic acid (ZA) treatment on skeletal-related events and survival in patients with non-small cell lung cancer with bone metastases. Materials and methods: This retrospective study included 149 male and female patients diagnosed with lung cancer and bone metastases, who received bone modifying agent (BMA) treatment at the Medical Oncology Clinic of the University of Health Sciences Bursa City Health Practice and Research Hospital between 2019 and 2024. For comparisons of quantitative variables between groups, the Student's t test or Mann-Whitney U test was used depending on the normality of distribution. For comparisons of qualitative variables between groups, the chi-square test, Fisher's exact test, or Fisher-Freeman-Halton test was employed. Forward stepwise multivariate logistic regression analysis was used to identify factors independently associated with skeletal-related events. Survival times were calculated using the Kaplan-Meier method. Results: The study included 149 patients (133 male, 16 female), with 89.26% being male. Of the patients, 54.36% were smokers, and 49.66% had comorbidities (most commonly hypertension, diabetes mellitus, and coronary artery disease). At diagnosis, 88.59% of patients had distant metastases, and 78.52% had bone metastases. Adenocarcinoma (58.39%) was the most common histological type. At least one skeletal-related event (SRE) was observed in 104 patients (69.80%). The most frequent SREs were the need for radiotherapy to bone (47.65%) and hypercalcemia (33.56%). When comparing clinical, pathological features, and laboratory findings based on the type of bone-modifying agent (BMA), the zoledronic acid group (n=81) had higher rates of mortality (p=0.005) and curative radiotherapy (p=0.031), while the denosumab group (n=68) had higher rates of stage IVB at diagnosis (p=0.018), distant metastases at diagnosis (p=0.007), bone metastases at diagnosis (p=0.014), three or more bone metastases (p=0.004), and higher CEA levels (p=0.027).