Kütahya Gümüş Dağı Aphodıınae ve Scarabaeınae'lerinin (Coleoptera: Scarabaeıdae) mevsimsel ve vertikal dağılışı
Seasonal and vertical distrubition of Aphodiinae and Scarabaeinae (Coleoptera: Scarabaeidae) in Kutahya Gumus Mountain
  1. Tez No: 337856
  2. Yazar: KEMAL DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DAYIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. YAKUP ŞENYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma Haziran 2010 - Mayıs 2011 ayları arasında Gümüş dağında gübre yemli düşürme tuzakları kullanılarak farklı yüksekliklerdeki 5 lokalitede yapılmıştır. Aphodiinae ve Scarabaeinae (Scarabaeidae) altfamilyalarından 11 cinse ait 57 türden toplam 7307 örnek toplanmıştır. Bulunan bu türlerden Aphodius (Esymus) alkani Petrovitz, 1963, A. (Agrilinus) constans (Duftschmid, 1805), A. (Amidorus) cribrarius (Brulle, 1832), A. (Nimbus) johnsoni (Baraud, 1976), A. (Nimbus) obliteratus (Panzer, 1823), A. (Esymus) pusillus (Herbst, 1789), A. (Eudolus) quadrinaevulus (Reitter, 1892), A. (Nobius) serotinus (Panzer, 1799), A. (Amidorus) thermicola (Sturm, 1800), Euheptaulacus carinatus (German, 1824), E. sus (Herbst, 1783), Onthophagus (Palaeonthophagus) aleppensis Redtenbocher, 1843, O. (Palaeonthophagus) coenobita (Herbst, 1783), O. (Palaeonthophagus) dellacasai Pittino & Mariani, 1981, O. (Amphionthophagus) falzonii Goidanich, 1926, O. (Palaeonthophagus) gibbulus (Pallas, 1781), O. (Palaeonthophagus) sericatus Reitter, 1892, Plagiogonus arenarius Olivier, 1789 türleri Ege Bölgesi ve Kütahya için, ayrıca Aphodius (Esymus) merdarius (Fabricius, 1775), Onthophagus (Palaeonthophagus) lemur (Fabricius, 1781), O. (Palaeonthophagus) medius (Kugelann, 1792), O. (Palaeonthophagus) similis (Scriba, 1790), Scarabaeus (Ateuchetus) armeniacus Menetries, 1832, türleri ise sadece Kütahya için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin dominantlık, sıklık yüzdesi, Sørensen benzerlik indeksi ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Her bir türün Palearktik ve Türkiye yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was monitored using dung baited pitfall traps from June 2010 to May 2011 in 5 localities at different altitudes in Gümüş mountain, Kütahya. Totaly 7307 specimens belonging to 57 species from 11 genus to were trapped. Of these species, Aphodius (Esymus) alkani Petrovitz, 1963, A. (Agrilinus) constans (Duftschmid, 1805), A. (Amidorus) cribrarius (Brulle, 1832), A. (Nimbus) johnsoni (Baraud, 1976), A. (Nimbus) obliteratus (Panzer, 1823), A. (Esymus) pusillus (Herbst, 1789), A. (Eudolus) quadrinaevulus (Reitter, 1892), A. (Nobius) serotinus (Panzer, 1799), A. (Amidorus) thermicola (Sturm, 1800), Euheptaulacus carinatus (German, 1824), E. sus (Herbst, 1783), Onthophagus (Palaeonthophagus) aleppensis Redtenbocher, 1843, O. (Palaeonthophagus) coenobita (Herbst, 1783), O. (Palaeonthophagus) dellacasai Pittino & Mariani, 1981, O. (Amphionthophagus) falzonii Goidanich, 1926, O. (Palaeonthophagus) gibbulus (Pallas, 1781), O. (Palaeonthophagus) sericatus Reitter, 1892 and Plagiogonus arenarius Olivier, 1789 are new records for the Aegean region and Kütahya. Aphodius (Esymus) merdarius (Fabricius, 1775), Onthophagus (Palaeonthophagus) lemur (Fabricius, 1781), O. (Palaeonthophagus) medius (Kugelann, 1792), O. (Palaeonthophagus) similis (Scriba, 1790) and Scarabaeus (Ateuchetus) armeniacus Menetries, 1832 new records for fauna of Kutahya. Dominance, frequency, Sørensen index and analysis of correlation were made for the identified species. The distribution in Turkey and Palaearctic region were given for the species.