5-fluorouracil ve proteozom inhibitörü bortezomib'in 4T1 meme kanseri hücrelerindeki etkileri
Effects of 5-fluorouracil and proteasome inhibitor bortezomib on 4T1 breast cancer cells
- Tez No: 337868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZMİ YERLİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, kanser tedavisinde kullanılan 5-fluorouracil?in, proteozom inhibitörü bortezomib?in ve 5-fluorouracil + bortezomib kombinasyonlarının 4T1 meme kanseri hücreleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmamızda 4T1 kanser hücreleri farklı konsantrasyonlarda 5-fluorouracil ile 24 saat süresince muamele edildiğinde MTT testi kullanılarak hücrelerin % sağkalım grafikleri çizildi ve IC50 değerleri hesaplandı. Bulgular, 4T1 hücrelerinde 5-fluorouracil IC50 değerinin 8,9 µM olduğunu göstermiştir. Daha sonra 4T1 kanser hücrelerine kontrol (DMSO), 5-fluorouracil, bortezomib, 5-fluorouracil + bortezomib kombinasyonlarıyla 24 saat muamele sonunda % sağkalım değerleri kontrol grubu ve diğer gruplar kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Ayrıca, 4T1 kanser hücrelerine bu ilaçlar ve kombinasyonlarıyla yumuşak agar koloni deneyi uygulanarak koloni oluşumları incelenmiştir. Bunun dışında, 5-fluorouracil ve bortezomib kombinasyonunun meme kanserinde yeni bir tedavi geliştirmede etkili olup-olmayacağı araştırılmıştır. Bu bulgular ışığında; 5-fluorouracil ve proteozom inhibitörü bortezomib kombinasyonunun klinik çalışmalarında denenmesi durumunda yeni bir tedavi yönteminin geliştirilebileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of 5-fluorouracil, proteasome inhibitor bortezomib, which one used in cancer therapy, and the combinations of 5-fluorouracil + bortezomib 4T1 in breast cancer cells are examined. In our study, 4T1 cells cancer cells were treated with for 24 hours with different concentrations of 5-fluorouracil, then MTT assay was used to determine % survival and IC50 values were calculated. The results showed that the IC50 value of 5-fluorouracil was 8.9 ?M in 4T1 cells. Afterwards, in 4T1 cancer cells % survival of control (DMSO), 5-fluorouracil, bortezomib and that of the combinations of 5-fluorouracil + bortezomib at 24 h was compared with each other. In addition, the effects of combinations of these drugs are also examined by soft agar colony formation assay in 4T1 cells. Apart from these, the combination of 5-fluorouracil and bortezomib was investigated to determine whether a new treatment can be developed a for breast cancer. In light of these results, it is thought that a new treatment method would be developed if 5-fluorouracil and proteosome inhibitor bortezomib combination is tested in clinical studies.