Application of variational method and supersymmetric technique to the fokker-planck equation
Fokker-planck olasılık hesabı için varyasyonel metod ve süpersimetrik teknikleri
  1. Tez No: 337940
  2. Yazar: YUNUS BAŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tek boyutlu Fokker-Planck denklemi için zamana bağlı olasılık yoğunluğu varyasyon yöntemi ile Süpersimetrik Kuantum Mekaniğini kullanarak belirlenir. Superpotansiyel için yaklaşım fonksiyonunu kullanarak, varyasyon yönteminin deneme dalga fonksiyonları elde edilebilir ve daha sonra etkin Hamilton hiyerarşisinin yapısı bize, zamana bağlı olasılığın hesaplanmasındaki değişken özfonksiyonların ve uyarılmış durumların enerjilerini bulmanıza olanak sağlar. Bazı potansiyel parametreler için hesaplanmış enerji özfonksiyonları olan, simetrik bistabil potansiyelleri incelenmiştir. Bu çalışmada elde edilen sayısal sonuçlar daha önceki çalışmalarda sayısal integralleme ile elde edilen özdeğerler ile çok iyi bir uyum içindedir. Yüzdelik hata ayrıca her hesapta sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The time dependent probability density for the one-dimensional Fokker-Planck equation is determined by the variational method within the context of the Supersymmetric Quantum Mechanics. Using an ansatz function for the superpotential, one can obtain the trial wavefunctions of the variational method and then the construction of the hierarchy of the effective Hamiltonians allows us to obtain the variational eigenfunctions and energies of the excited states to the evaluation of the probability. The symmetric bistable potentials, whose energy eigenvalues are calculated for some potential parameters, are studied. The numerical results obtained in this study are in very good agreement with the eigenvalues obtained by numerical integration in previous studies. The error percent is also presented in all calculations.