Van Gevaş ekolojik koşullarında bazı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinin ikinci ürün olarak yetiştirilmesi
The growing as second crop some chickpea (Cicer arietinum L.) varieties in Van/Gevas ecological conditions
- Tez No: 338016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KULAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Van-Gevaş ekolojik koşullarında bazı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinin ikinci ürün olarak yetiştirilmesi amacıyla 2012 yılında ?Tesadüf Blokları Deneme Desenine? göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak, ILC-482 ve Canitez çeşitleri ile Yerli nohut genotipi kullanılmıştır. Denemenin ekimi arpa hasadını müteakip Temmuz ayının 1. Haftası içerisinde yapılmış olup sıra arsı mesafe 30 cm, sıra üzeri 10 cm olarak uygulanmıştır. Salma sulama metodu ile 3 defa sulama yapılmış ve kaymak tabakasını kırarak toprağın havalanmasını sağlamak amacıyla bitkilere 10-15 cm olunca 1 defa çapa uygulama işlemi yapılmıştır. Araştırmada bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, 100 tane ağırlığı, birim alan tane verimi ve ham protein oranı gibi özellikler incelenmiştir.Araştırma sonunda, en yüksek birim alan tane verimi 153.93 kg/da ile ILC-482 çeşidinden en düşük birim alan tane verimi ise 97.70 kg/da ile Yerli genotipten elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the second product of some chickpea cultivars in Van-Gevaş conditions in 2002. The experiment was designed in randomized blocks design with three replications. In this study three different varieties of cheakpea (Canıtez, ILC-482 and Yerli) were used as plant materials. The experiment were planted in the first week of July after or barley harvest, row spaces were 30 cm and 10 cm on row were aplied. In this study plant height, firs pod height, number of branches per plant, number of pods per plant, seed number per plant, 100 seed weight, grain yield per unit area and the crude protein content were determined.At the end of the study, the highest grain yields per unit area were obtained as 153.93 kg/da with ILC-482 cultivar, the lowest grain yields per unit area as 97.70 kg/da with Yerli genotype.