Bazı graflarda tensor carpiminin en uzak bağlantılılık indeksi
Bazi graflarda tensor carpiminin en uzak bağlantililik i?ndeksi
  1. Tez No: 338015
  2. Yazar: MESUT SEMİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞERİF ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bir Topolojk indeks, bir molekülün grafına karşılık gelen sayısal bir değer olup bu molekülün çeşitli fiziksel özellikleri, kimyasal reaktivitesi veya biyolojik aktivitesi ile korelasyon içinde olması anlamına gelir. Topolojik indeksler içerisinde son yıllarda en çok kullanılanlardan biri olan En Uzak Bağlantılılık indeksi bir grafın her bir tepesinin derecesi ile en uzaklığının çarpımlarının toplamıdır. Topolojik indekslerin tensör çarpımındaki değerlerinin hesaplanmasına literatürde yeni başlanmıştır. Bu çalışmada En uzak bağlantılılık indeksinin bazı özel graf sınıflarının tensör çarpımındaki değeri açık olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A topological index is a numerical value associated with chemical constitution purporting for correlation of chemical structure with various physical properties, chemical reactivity or biological activity. In recent years, eccentric connectivity index which is the sum of the multiplication of degree and eccentricity of every vertex is one of the most used topological index among the topological indices. The value of topological indices in tensör product of graphs has been recently started. In this study, eccentric connectivity index of the tensor product of some special graph classes are computed.