Tıp fakültesi öğrencilerine verilen kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) eğitiminin, bilgi ve becerilerin korunmasının değerlendirilmesi, simülasyon çalışması
Evaluation of cardiopulmonary resusitation (CPR) training given to medical faculty students and the preservation of knowledge and skills, simulation study
  1. Tez No: 912184
  2. Yazar: EMİRHAN YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET COŞAR, DOÇ. DR. SAMİ EKSERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, tıp fakültesi eğitimi sırasında anesteziyoloji ve reanimasyon stajı alan tıp fakültesi öğrencilerinde, rutin kardiyopulmoner resusitasyon eğitiminin kalitesini ölçmek ve bu eğitimin etkinliğinin kalıcılığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza anesteziyoloji ve reanimasyon stajı sırasında çalışmaya katılmayı kabul eden 119 tıp fakültesi öğrencisi dahil edildi. Katılımcılara kardiyopulmoner resusitasyon eğitiminden önce ve sonra, KPR maketi üzerinde senaryo simülasyonu yapıldı ve 10 soruluk test uygulandı. Staj sonrası kompresyon skorları ≥ 90 olan katılımcılar tekrar değerlendirilmek üzere iki gruba ayrıldı. Birinci gruba 3. ay (n=20) diğer gruba 6.ayda (n=22) simülasyon senaryosu ve test tekrar uygulandı. Maket olarak Resusci Anne QCPR' maketi, verilerin değerlendirmesi ve kaydı için 'LAERDAL simPAD' kullanıldı. Sonuçlar kaydedildi ve değerlendirildi. İstatistiksel ölçümlerde IBM SPSS version 20 (Chicago, IL, USA) programı kullanıldı ve istatistiksel anlamlılık sınırı olarak p0.05) Test skorları karşılaştırıldığında; staj sonrasına göre anlamlı düşüş saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study is to measure the quality of routine cardiopulmonary resuscitation training and to evaluate the permanence of the effectiveness of this training in medical school students who received anesthesiology and reanimation internships during their medical school education. Materials and Methods: Our study included 119 medical school students who agreed to participate in the study during their anesthesiology and reanimation internship. Before and after cardiopulmonary resuscitation training, a scenario simulation was performed on the CPR model and a 10-question test was applied to the participants. Participants with compression scores ≥ 90 after the internship were divided into two groups for re-evaluation. The simulation scenario and the test were applied again to the first group at the 3rd month (n=20) and the other group at the 6th month (n=22). Resusci Anne QCPR' model was used as a model, and 'LAERDAL simPAD' was used for data evaluation and recording. The results were recorded and evaluated. IBM SPSS version 20 (Chicago, IL, USA) program was used for statistical measurements and p0.05) When the test scores were compared; There was a significant decrease compared to after the internship.