Bursa il merkezinde tüketime sunulan beyaz peynirlerin kimyasal ve mikrobiyolojik nitelikleri üzerine araştırma
The Research on the chemical and microbiological quality of white cheese that presented for consumption in the center of Bursa
- Tez No: 33810
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KURDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
I - öz BURSA İL MERKEZÎNDE TÜKETİME SUNULAN BEYAZ PEYNÎRLERÎN KİMYASAL VE MİKROBİYOLOJİK NİTELİKLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA Bu araştırmada, Bursa il merkezinde tüketime sunulan beyaz pey nirlerin kimyasal ve mikrobiyolojik niteliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, tüm peynir örneklerinde toplam mikroorganizma ve kol i form sayıları yüksek bulunmuştur. Toplam 4 0 adet peynirin % 3 0' unda Escherichia coli'ye raslanmıştır. Kurumaddede yağ miktarı bakımından 4 firma T S 5 9 1 ' e göre yağlı, 4 firma tam yağlı sınıfına girmektedir. Kurumaddede tuz miktarları 6 firmaya ait örnekler de T5 591 'e uygun bulunurken, 2 firmaya ait örneklerde yüksek bulun muştur. Laktik asit cinsinden asitlik tüm örneklerde TS 59.1'e uygundur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT THE RESEARCH ON THE CHEMICAL AND MICROBIOLOGICAL QUALITY OF WHITE CHEESE THAT PRESENTED FOR CONSUMPTION IN THE CENTER OF BURSA. In the research, it is aimed that the quality specifications of white cheese that presented for consumption in the center of Bursa are determined. According to the results, in all cheese samples, total microorganism and coliform amounts are determined high. It is found Escherichia col i in the 30 percent of total 4 0 cheese samples. From the point of view of dry matter fat amount, 4 firms are fatty, 4 firms are full fatty for the T.S. 591. And also from the point of view of dr) matter salt amount, 6 firms samples are appropriate for the T.S. 591, : firms samples are found high. In all samples, the lactic acid amounts are appropriate for T.S. 591.