D0-D0 karışımlarında çeşni değiştiren yüksüz akım etkilerinin araştırılması
D0-D0 karişimlarinda çeşni değiştiren yüksüz akim etkilerinin araştirilmasi
- Tez No: 338104
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında tılsım (charm) kuark içeren yüksüz D mezonlarının çeşni özdurumları ile kütle özdurumları arasında bir bağıntı tanımlanarak, bunların zaman içindeki gelişimleri ve karışımları incelenmiştir. Parçacık fiziğinin standart modeli çerçevesinde bu karışım parametreleri x=(M_1-M_2)/? ve y=(?_1-?_2)/2? oldukça küçüktür (~10^(-3)). D^0-D?^0 mezonların karışımında gerekli kutu diyagramlarının ?C=2 operatörlerinin hesabı yapılmış ve ?M kütle farkına kuarkların katkıları hesaplanmıştır. Karışım parametrelerinin hesabı ile birlikte bunların deneysel ölçümleri de dikkate alınarak yeni fizik ve çeşni değiştiren yüksüz akım etkileri üzerine kütle-bağlanma parametreleri sınırlamaları elde edilmiştir. Tezde çalışılan bu konular aynı zamanda Türk Hızlandırıcı Merkezi projesinin parçacık fabrikası fizik araştırmalarını tamamlayıcı niteliktedir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, enerji öncüsü çarpıştırıcılardaki yeni fizik araştırmalarında elde edilen sınırlamalarla karşılaştırılmış ve ışınlık öncüsü parçacık fabrikalarının ilgili alanda önemli sonuçlar sağlayacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the time evolution and mixings of the states, defining a relation between the flavor and mass eigenstates of neutral D mesons containing a charm quark and a light anti-quark, have been studied. The mixing parameters x=(M_1-M_2)/? and y=(?_1-?_2)/2? are rather small (~10^(-3)) in the framework of the Standard model of particle physics. In D^0-D?^0 mixing, the calculation of required |?C|=2 operators of box diagrams has been performed, and the contributions of quarks the mass difference ?M have been presented. Taking into account the experimental measurements of the mixing parameters together with the theoretical calculation of these parameters, the mass-coupling parameter bounds on the new physics and flavor changing neutral current effects have been obtained. These studies are complementary to the physics search at the particle factory of Turkish Accelerator Center Project. The results obtained in this study are compared to the bounds obtained from new physics searches at the energy frontier colliders, and it has been shown that the particle factories at the luminosity frontier can provide important results in the related field.